Jak małe i średnie firmy mogą korzystać z KPO?
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to kompleksowy program wsparcia, który ma na celu wzmocnienie kraju po pandemii COVID-19. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) odgrywają ważną rolę w polskiej gospodarce, więc w KPO są jednym z istotnych odbiorców funduszy.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Sektory w największej potrzebie
Pandemia COVID-19 mocno dotknęła takie branże, jak turystyka, hotelarstwo czy gastronomia (łącznie nazywane HoReCa). Firmy musiały wstrzymać lub bardzo ograniczyć swoją działalność. Aby pomóc im stanąć na nogi, w KPO powstał specjalny program dla branży HoReCa. Przedsiębiorcy działający w tym sektorze mogli starać się o dotacje na odbudowę firmy. Wnioski przyjmowali operatorzy wybrani w regionach przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W tej chwili nie ma otwartego konkursu, ale działania nadal trwają. Do połowy listopada tylko 187 firm miało zawarte umowy, na podstawie których mogły otrzymać dotacje. Cel KPO jest dużo wyższy – takich umów ma być ponad 1200.
Badania w medycynie
W odbudowie po pandemii mogą brać udział także firmy, które nie potrzebują pomocy w bieżącej działalności. Duża jest rola firm innowacyjnych, badawczych, które mogą zaproponować nowatorskie rozwiązania. Agencja Badań Medycznych odpowiada za ogłaszanie konkursów dla przedsiębiorstw i jednostek naukowych, w których dofinansowanie można otrzymać na opracowanie nowych metod leczenia, leków czy procedur medycznych. Część naborów wniosków wniosków, np. w zakresie bezpieczeństwa lekowego i zaawansowanej diagnostyki, już się odbyła. Kolejne są jednak w planach. W grudniu ma zostać ogłoszony konkurs na projekty badawcze dotyczące tzw. medycyny translacyjnej – czyli szybkiego przenoszenia wyników badań naukowych do codziennej opieki nad pacjentami.
GOZ i efektywność energetyczna
Ważnym obszarem wsparcia firm w KPO są kwestie środowiskowe. Zielony i zrównoważony rozwój to jeden z priorytetów KPO. Przedsiębiorcy mogą liczyć na kilka instrumentów w tym zakresie. W drugiej połowie 2024 roku odbywały się konkursy dla firm na wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym. Wnioski przyjmowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Do końca listopada duże firmy mogły z kolei wnioskować o pożyczki na poprawę efektywności energetycznej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Ponadto przygotowywany jest jeszcze jeden instrument – związany z gospodarką niskoemisyjną. Będzie nim zarządzał NFOŚiGW. Pożyczki mają pomóc w opracowaniu produktów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych w firmach. Będą dostępne dla przedsiębiorstw w 2025 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Cyfryzacja
Odporność firm na kryzysy zwiększa się, jeśli mają dostęp do rozbudowanych rozwiązań cyfrowych. W KPO powstał Polski Fundusz Wsparcia Przetwarzania w Chmurze. Zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz przewiduje pożyczki na zakup infrastruktury chmurowej i usług przetwarzania w chmurze w firmach. Dodatkowo pieniądze mogą być przeznaczone na wykorzystania innych inteligentnych rozwiązań (np. sztuczną inteligencję, wirtualną rzeczywistość, technologie 3D, itd.). Pożyczki mają być dostępne w pierwszej połowie 2025 roku.
Automatyzacja i robotyzacja
Duży konkurs dla przedsiębiorców z KPO odbył się już w 2023 roku. Był skierowany do większych firm i dofinansowywał projekty związane z robotyzacją, sztuczną inteligencją lub cyfryzacją procesów w firmach. W konkursie wpłynęło prawie 260 wniosków, a 61 otrzymało dofinansowanie. Na liście jest też wiele firm, których projekty zostały ocenione pozytywnie, ale zabrakło dla nich funduszy.
Jak skorzystać z funduszy KPO?
Pieniądze w KPO dla firm pojawiają się także w innych obszarach. Warto śledzić na bieżąco informacje o dostępnych naborach wniosków. Większość inwestycji z KPO musi zostać zrealizowana do ok. połowy 2026 roku, więc trzeba pamiętać, że czasu i na organizację konkursów, i na realizację projektów przez firmy jest coraz mniej. Przedsiębiorcy, których interesuje stan realizacji KPO i jego efekty, też mogą znaleźć takie informacje na stronie Krajowego Planu Odbudowy.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego