PolskaJak leczyć studentów-narkomanów?

Jak leczyć studentów-narkomanów?

40% studentów polskich uczelni zetknęło się z narkotykami, 12% zażywa je systematycznie. Tymczasem do skutecznej walki z nałogiem konieczne jest współdziałanie wielu specjalistów - uważają uczestnicy międzynarodowego sympozjum "Postępy w Toksykologii Klinicznej i Sądowej", zorganizowanego w Klinice Toksykologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.

02.06.2005 | aktual.: 02.06.2005 19:36

Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej i otwarciem granic Polska stała się otwarta dla europejskiego narkobiznesu. Jest to poważny problem, którego w pojedynkę nikt nie rozwiąże, dlatego tak ważne jest współdziałanie wielu specjalistów i stworzenie kompleksowego programu walki z narkomanią - mówiła podczas konferencji prasowej patronująca sympozjum sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Barbara Labuda.

Jako przykłady realizacji takiej współpracy podano program "Uczelnie wolne od narkotyków", do którego pod egidą Kancelarii Prezydenta przystąpiło 40 polskich szkół wyższych; współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskich uczelni z policją w wykrywaniu handlarzy narkotykami oraz krakowski model przeciwdziałania uzależnieniom wśród studentów.

W grudniu z inicjatywy Kolegium Rektorów krakowskich uczelni została powołana Poradnia Chorób Środowiskowych dla Szkół Wyższych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie uzależnień. Równocześnie poradnia oferuje pełny zakres świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych dla osób zagrożonych lub dotkniętych uzależnieniem.

Postęp w neurobiologii polega na równoczesnym zastosowaniu metod psychologicznych i najbardziej wyrafinowanych metod biologii molekularnej. Na Zachodzie jest to stosowane. U nas są zamknięte kręgi terapeutów i psychologów, którzy nie dopuszczają nikogo, żeby leczyć, i stworzyli określone lobby; są określone środowiska psychiatrów. Tymczasem nowoczesne podejście może polegać tylko na tym, że równocześnie stosuje się psychoterapię indywidualną i zbiorową i farmakoterapię - powiedział organizator sympozjum, kierownik Katedry Toksykologii Klinicznej i Środowiskowej CMUJ prof. Janusz Pach.

Jak wyjaśnił, w skład takiej terapii wchodzi także możliwość sprawdzenia przez uzależnionego jakości zakupionego narkotyku. Może przyjść do nas i my mu oznaczymy w płynach ustrojowych zawartość i jakość narkotyku. Jest taka możliwość w klinice toksykologii przez 24 godziny na dobę - powiedział prof. Pach. Studencka poradnia toksykologiczna dysponuje także całodobowymi telefonami alarmowymi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)