Jak górale świętują Boże Narodzenie?
Święta Bożego Narodzenia mają pod Tatrami wyjątkowy klimat i nastrój - głównie za sprawą góralskich zwyczajów. To właśnie ta barwna kultura przyciąga z roku na rok coraz więcej gości.
Góralskie Święta to kolędy i pastorałki, ale i wiele nieznanych w innych regionach zwyczajów. Stanisław Łukaszczyk, góral z Murzasichla, podkreśla, że według zwyczajów mieszkańców Tatr pierwszy wigilijny gość powinien być mężczyzną. W Wigilię nie powinno się także pożyczać pieniędzy.
Choinka w góralskich domach pojawiła się stosunkowo niedawno. Zwyczaj ten przywieźli ze sobą pod Tatry pierwsi goście i ci, którzy zdecydowali się w Zakopanem zamieszkać na stałe. Stosunkowo późno również górale zasmakowali w potrawach z ryb – przez długi czas mieszkańcy Podhala uważali rybę za jedzenie gorszego gatunku.
W Tatrach nie zabraknie turystów
Boże Narodzenie w górach spędzi kilkanaście tysięcy gości. Od rana w stronę Tatr jadą setki samochodów. Zapełnione przyjeżdżają również autobusy i pociągi. Hotele i pensjonaty dla świątecznych turystów przygotowały specjalne uroczyste kolacje wigilijne.
Prawdziwy ruch pod Tatrami zacznie się w drugi dzień świąt. Już teraz dostanie biletu na autobus czy pociąg w tym terminie jest niemal niemożliwe. Wtedy to w Zakopanem rozpoczyna się szczyt sezonu turystycznego.
Co roku Sylwestra i Nowy Rok na Podhalu spędza około pół miliona osób.