Jak głosować poza miejscem zameldowania
Jeszcze tylko przez niecałe dwa tygodnie można się dopisać do spisu wyborców, jeśli chcemy głosować poza miejscem zameldowania. Jeśli w dniu wyborów nie będziemy w miejscu zamieszkania, możemy też wziąć z naszego urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.
17.05.2009 | aktual.: 17.05.2009 14:56
Procedura dopisania do spisu wyborców jest bardzo prosta - wystarczy zgłosić się do 28 maja do urzędu gminy lub dzielnicy, na terenie której chcemy głosować.
W urzędzie należy podać nazwisko, imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania. To wystarczy, by znaleźć się w spisie wyborców.
Co ważne, by dopisać się do spisu, nie trzeba być czasowo zameldowanym w danym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencją będzie wykreślenie naszego nazwiska ze spisu w macierzystym obwodzie głosowania.
Jeśli będziemy głosować poza miejscem zameldowania, możemy też pobrać urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. O taki dokument można występować aż do przedwyborczego piątku 5 czerwca.
Po zaświadczenie nie trzeba się zgłaszać osobiście, wystarczy, że osoba, która je za nas odbierze będzie miała nasze upoważnienie. Jak przypomniał ekspert prawny PKW Lech Gajzler we wniosku o wydanie dokumentu należy podać dane osobowe, imię ojca, PESEL oraz miejsce zamieszkania. Z tym zaświadczeniem w ręku, możemy decydować, gdzie oddamy nasz głos.
Wyborcy stale mieszkający za granicą, którzy zostali wpisani przez konsula do spisu wyborców, a chcą głosować w kraju, powinni zwrócić się do niego po zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą.
Wyborcy niepełnosprawni pragnący głosować w lokalu przystosowanym do ich potrzeb mają czas do czwartku 28 maja, by zwrócić się do urzędu gminy o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie.
Te osoby, które w dniu wyborów będą w szpitalu lub zakładzie pomocy społecznej, zostaną dopisane do spisu wyborców w tych jednostkach i tam będą głosować. To samo dotyczy przebywających w aresztach śledczych i zakładach karnych.
W razie dopisania do tych rejestrów, wyborca zostanie skreślony z listy w swoim macierzystym obwodzie. Gdyby jednak okazało się, że w dniu wyborów nie będziemy w szpitalu czy zakładzie pomocy społecznej, powinniśmy mieć przy sobie zaświadczenie o opuszczeniu tych miejsc. Tylko bowiem na podstawie tego dokumentu komisja wyborcza dopuści nas do głosowania w naszym obwodzie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 7 czerwca. Wybierzemy w nich 50 eurodeputowanych.