Jak europejczycy świętowali nadejście Nowego Roku?
Mieszkańcy całej europy świętowali nadejście Nowego Roku. Niemal w każdym kraju odbyły się pokazy sztucznych ogni oraz koncerty światowych sław sceny muzycznej.
01.01.2010 | aktual.: 01.01.2010 05:58
Organizatorzy ogromnego koncertu pod rzymskim Koloseum spodziewali się kilkuset tysięcy ludzi, ale na zabawę pod gołym niebem zdecydowało się około stu tysięcy osób, których nie zniechęciła burza z ulewnymi opadami deszczu. Przed rzymianami i turystami wystąpił znany włoski piosenkarz Antonello Venditti oraz grupa Zero Assoluto. Noworoczny toast wzniósł wraz ze wszystkimi burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno. Zabawę zakończył wielki pokaz fajerwerków.
Niezwykły pokaz fajerwerków w Londynie
W brytyjskiej metropolii mimo niskiej temperatury bawiono się na ulicach korzystając z darmowego transportu publicznego. 6-minutowy pokaz pirotechniki poprzedzony uderzeniami Big Bena rozświetlił turystyczną atrakcję - obrotowe koło widokowe - London Eye nad Tamizą obchodzące w 2010 r. 10. rocznicę wzniesienia. Pierwotnie pokaz był zaplanowany na 8 minut, ale został skrócony z powodów oszczędnościowych. Kosztował więc ok. 240 mln funtów zamiast 313 mln. Pokaz obserwowało ok. 200 tys. widzów.
Ok. 80 tys. osób bawiło się w Edynburgu. Sceny muzyczne ustawiono w kilku punktach miasta, a Nowy Rok powito fajerwerkami i biciem w dzwony katedry St Giles. Wydłużonego Sylwestra (tzw. Hagmonay) obchodzi się w Szkocji od 29 grudnia.
Ok. 10 tys. osób zebrało się w Glasgow na placu George'a, by wysłuchać występu zespołu Deacon Blue. Szef miejscowej policji komisarz Bernard Higgins zaapelował do uczestników ulicznych zabaw, by pili rozsądnie i pilnowali wartościowych rzeczy.
Nowy Rok w wiosennej aurze
Ponad 20 tys. osób zebrało się w noc sylwestrową na placu Aleksandra Batenberga w stolicy Bułgarii Sofii, by przywitać Nowy Rok z orkiestrą Gorana Bregovicia. Trzygodzinny koncert przyciągnął do stolicy entuzjastów Bregovicia z całego kraju. Ciepła pogoda sprzyjała zabawom w plenerze. W Sofii temperatury były rekordowo wysokie. Tuż po północy krajobraz Sofii przypominał wojnę - noc rozświetlały ognie sztuczne, słychać było huk petard i strzały. Nie pomógł fakt, że ministrowie spraw wewnętrznych i obrony nakazali policjantom i wojskowym, którzy nie byli na służbie, pozostawić broń zamkniętą w miejscu pracy.
Spektakl światła, dźwięku i kolorów pt. "Brama Słońca, Brama Europy" otworzył w noc sylwestrową na centralnym placu Madrytu Puerta del Sol (Brama Słońca) hiszpańską prezydencję Unii Europejskiej. Po ostatnim uderzeniu zegara, na fasadzie siedziby władz miasta wyświetliło się logo prezydencji Hiszpanii - napis "Unia Europejska" w kolorach flagi tego kraju, a następnie obrazy najbardziej emblematycznych budynków UE i flag 27 państw członkowskich. Jako pierwszy wyświetlił się grecki Partenon, a ostatni - zburzony mur berliński. Także na fasadzie Pałacu Królewskiego i Wieży Picasso, centralnego budynku stolicy, wyświetlono logo nowej prezydencji.