Trwa ładowanie...
20-03-2015 05:37

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca to zjawisko piękne, ale jego nieumiejętna obserwacja może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku. Dlatego w czasie oglądania dzisiejszego, częściowego zaćmienia naszej dziennej gwiazdy pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie SłońcaŹródło: PAP/EPA, fot: ESA
d1pzref
d1pzref

Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik radzi, by poświęcić kilka minut i samemu skonstruować tak zwaną kamerę otworkową. To proste "urządzenie" zbudowane z rurki, małej tekturki i na przykład papieru do pieczenia. Jej skonstruowanie zajmuje kilkanaście minut, a instrukcje znaleźć można w Internecie. Kamera otworkowa pozwala na bezpieczną, ale i precyzyjną obserwację zaćmienia.

Karol Wójcicki dodaje, że można też kupić specjalistyczne, przyciemniane okulary. Kosztują kilka złotych i są dostępne w sklepach astronomicznych.

Zaćmienie rozpocznie się około 9.40, a zakończy kilka minut po 12.00. Księżyc przesłoni od 60 do 80 procent powierzchni Słońca, w zależności od miejsca w Polsce, z którego będziemy prowadzić obserwacje.

d1pzref
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pzref
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj