Jadwiga Emilewicz wystąpiła w filmie młodych poznaniaków. "Chodzi o zrozumienie światopoglądu"
Jadwiga Emilewicz jest jedną z osób, która wzięła udział w projekcie młodych chrześcijan związanych z Duszpasterstwem Akademickim na Winiarach. Zaprosili oni pięć par z różnych grup społecznych, z odmiennymi poglądami, stereotypowo przeciwstawnych obozów, żeby ze sobą o tym porozmawiali. Później zmontowali z tego film.
03.02.2021 18:26
Młodzi chrześcijanie związani z Duszpasterstwem Akademickim na Winiarach uważają, że można żyć w społeczeństwie, gdzie znajdzie się miejsce dla każdego. A osoby o odmiennych poglądach, potrafią ze sobą rozmawiać. Właśnie z taką ideą powstał ich film. Wystąpiło w nim 10 różnych osób związanych z Poznaniem m.in. Jadwiga Emilewicz. Dobrano ich według różniących ich stereotypów.
"Uczestnicy projektu wiedzieli, że wezmą udział w filmie, gdzie zostaną zestawieni z osobą z przeciwstawnego jej środowiska. Nie znali pytań, które miały być im zadane" - przekazali Wirtualnej Polsce autorzy tego pomysłu.
Rozmowy tych osób zostały nagrane i zmontowane w kilkuminutowy film. "Tworzenie sprawiło nam wiele radości i włożyliśmy w to mnóstwo pracy. Nagraliśmy 11 godzin rozmów, wycięliśmy 9 minut specjalnie dla was" - powiedział WP ksiądz Radosław Rakowski, który brał udział w tworzeniu tego projektu.
Jadwiga Emilewicz w filmie młodych poznaniaków
"Codziennie na ulicach naszego miasta przewija się tysiące osób. Młodych, starszych, uśmiechniętych, zamyślonych, głośnych, o różnym kolorze skóry, krzykliwym ubiorze, mających inne poglądy, pasje, zachowania. Czy pomimo tak wielu różnic potrafimy prowadzić spokojny dialog?" – pytają autorzy filmu.
Pierwsza część filmu stworzonego przez młodych poznaniaków jest indywidualną rozmową, próbą przedstawienia siebie oraz swojego światopoglądu. Następnie autorzy tego pomysłu zaprosili gości do dialogu.
"O co we wszystkim chodzi? Myślimy, że sami będziecie instynktownie wiedzieć co z tym zrobić, bo każdy może odczytać to na swój sposób i to jest dobrze" – powiedział duszpasterz.
"Wierzymy, że we wzajemnym szacunku, dialogu i wolnym wyborze buduje się lepszy, piękniejszy świat, do tego was zapraszamy" - dodał ksiądz Radek Rakowski i zachęcił wszystkich do komentowania twórczości młodych katolików z Poznania.
"Projekt był pewnego rodzaju eksperymentem, jak zachowają się zaproszone osoby i czy mimo różnic w światopoglądzie będą potrafiły znaleźć wspólny język. Czy w spotkaniu twarzą w twarz będą potrafiły się otworzyć i opowiadać o sobie, ale w szczególności czy będą potrafiły słuchać i próbować zrozumieć drugą osobę. Obserwowaliśmy czy podczas spotkania powstaje między nimi relacja, która może stać się ważniejsza niż przekonania" - przekazał Adam Kozioł, jeden z twórców projektu.
W filmie udział wzięli: Jadwiga Emilewicz, Jacek Jaśkowiak, Tomasz Łęcki, Ewa Łowżył, Radek Rakowski, Michał Rapp, prof. Maria Rudawska, Jakub Janczyszyn, Lukrecja Świtalska, Jan Pomin.