Jacek Żakowski laureatem nagrody Amnesty International
Jacek Żakowski otrzymał "Pióro Nadziei" - przyznawaną przez Amnesty International nagrodę dla autora najlepszego tekstu poświęconego tematyce praw człowieka.
28.05.2008 21:00
Jak podała AI, Żakowskiego nagrodzono za opublikowany w tygodniku "Polityka" artykuł "Kajdany Dalajlamy", poświęcony możliwościom wpływania przez środowisko międzynarodowe na sytuację praw człowieka w Chinach.
Decyzją kapituły nagrody przyznano trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Marcin Kołodziejczyk za dwa teksty w "Polityce" - "Aresztowanie Józefa K." i "Romacja" oraz Anna Szulc za artykuł "Prawo przeciw ojcom" opublikowany przez "Przekrój", a także Witold Szabłowski za "To z miłości, siostro", opublikowany w Dużym Formacie, dodatku do "Gazety Wyborczej".
Pierwszy artykuł Kołodziejczyka opowiadał o aresztowaniu człowieka, którego blisko rok przetrzymano w więzieniu, odmawiając prawa do poznania zarzutów; drugi, jak informuje AI, "poświęcony był sytuacji mniejszości romskiej dyskryminowanej przez społeczeństwo i niektórych przedstawicieli władz w Słowacji".
Materiał Anny Szulc dotyczył "absurdów w polskim ustawodawstwie, które przyczyniają się do dyskryminacji praw ojców starających się o przyznanie praw rodzicielskich". Artykuł Szabłowskiego opowiadał o dramacie kobiet w Turcji, które padły ofiarami gwałtów oraz "honorowych zabójstw", także tych, które dopuściły się "grzechu" decydowania o swoim losie.
Konkurs zorganizowano po raz siódmy. W skład kapituły nagrody dziennikarskiej AI wchodzą: była Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn prof. Magdalena Środa, specjalista z zakresu międzynarodowych stosunków politycznych i były Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych prof. Roman Kuźniar, były Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll, publicystka "Polityki" Joanna Podgórska; dziennikarka "Gazety Wyborczej" Ewa Siedlecka; publicysta i reportażysta Mirosław Chojecki oraz prezes Stowarzyszenia AI w Polsce Zuzanna Kulińska.