Trwa ładowanie...

Jacek Cichocki: 600 zatrzymanych w związku z Euro 2012

Około 600 osób - mniej niż się spodziewano - zatrzymano w Polsce w związku z Euro 2012 - powiedział minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

Share
Jacek Cichocki: 600 zatrzymanych w związku z Euro 2012
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d14gw26

Według Cichockiego służby - pracujące na rzecz bezpieczeństwa odbywających się w czerwcu w Polsce i na Ukrainie piłkarskich mistrzostw Europy - zdały egzamin. Jak poinformował, na terenie kraju nadal obowiązuje najwyższy stan gotowości służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo (kryptonim "Alfa"), choć nie było "bezpośrednich sygnałów" mogących świadczyć o możliwości wystąpienia poważnych zagrożeń. - Gotowość służb była właściwa - podkreślił minister w TVP Info.

Odwołanie obowiązywania stanu "Alfa" jest uzależnione od opinii ABW, która oceni, czy są już po temu warunki. Cichocki spodziewa się, że tej treści opinia wpłynie niebawem. Zarazem podkreślił, że - niezależnie od skali zagrożeń - służby i tak musiały być w stanie wysokiej gotowości w trakcie całego turnieju.

d14gw26

Cichocki powiedział, że "nie wiązałby bardzo wyraźnie z jakimś konkretnym zagrożeniem" zatrzymania w zeszłym tygodniu w Polsce kilku Afgańczyków. - Nie było to bezpośrednio związane z Euro 2012 - podkreślił.

Jak ujawnił szef MSW, od pierwszych dni czerwca aż do niedzielnego finału było około 600 zatrzymań związanych z turniejem. Liczba ta obejmuje zarówno Polaków, jak i cudzoziemców - najwięcej było obywateli polskich. - Ale 600 to dużo mniej niż się spodziewaliśmy. Z tych 600 osób mamy 200 spraw sądowych - nie każdy zatrzymany ma sprawę - dodał Cichocki.

Według niego najtrudniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa dni mistrzostw to 12 czerwca - przed meczem Polski i Rosji, kiedy na ulicach Warszawy doszło do burd, a także 16 czerwca, gdy w stolicy grały drużyny Rosji i Grecji. - Zależało nam, aby kibice rosyjscy po tamtych zdarzeniach z 12 czerwca poczuli się dobrze - mówił.

d14gw26

Podziel się opinią

Share
d14gw26
d14gw26
Więcej tematów