J. M. Coetzee w Warszawie
Laureat literackiej Nagrody Nobla i dwukrotny zdobywca nagrody Bookera - John Maxwell Coetzee - podpisywał w warszawskim Empiku swoje książki. Na pisarza czekał tłum miłośników jego twórczości.
07.06.2006 | aktual.: 07.06.2006 20:55
W długiej kolejce ciągnącej się od wejścia do salonu po pierwsze piętro Empiku kłębiło się kilkadziesiąt osób.
Motywacje do spotkania z południowoafrykańskim pisarzem były rozmaite - młodzi ludzie mówili, że chcieli po prostu "na żywo" zobaczyć noblistę i dostać od niego autograf. Starsi czytelnicy Coetzee'go dodawali, że chcą także zamienić z nim kilka zdań i podziękować za "wielką literaturę".
Większość osób przyniosła po jednej książce. Zdarzali się również rekordziści z torbami, a nawet plecakami pełnymi książek, wydanych również w innych językach.
Coetzee został powitany brawami. Powściągliwy w słowach pisarz podziękował za przybycie i aplauz. Cieszę się, że przyjechałem do Polski i spędzę tu kilka dni - powiedział.
Obecna była również tłumaczka książek Coetzeego na język polski - Anna Mysłowska._ On pisze celnymi, trafnymi, czystymi zdaniami. W sposób oczyszczony z literackich ozdobników. To sprawia, że o ludzkim dramacie pisze w prosty sposób_ - powiedziała dziennikarzom.
Coetzze zaprosił Mysłowską do swojego stolika, tłumaczka rozdawała potem autografy razem z nim.
Pisarz będzie gościł w Polsce jeszcze dwa dni. W czwartek spotka się z miłośnikami swojej twórczości Collegium Civitas w Pałacu Kultury i Nauki. Przeczyta m.in. fragmenty swojej najnowszej książki "Slow Man", która w Polsce ukaże się jesienią. Na piątek zaplanowano wieczór autorski z noblistą, który odbędzie się w Krakowie, w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
John Maxwell Coetzee pochodzi z Kapsztadu. Jest absolwentem Uniwersytetu w Teksasie. Prozatorskim debiutem pisarza były opowiadania "Dusklands" z 1974 r., ale szerzej znany stał się po wydanej sześć lat później powieści "Czekając na barbarzyńców".
Kolejna powieść: "Życie i czasy Michaela K." z 1983 roku, została nagrodzona brytyjską nagrodą Booker Prize. Po raz drugi zdobył to wyróżnienie - jako pierwszy autor w historii - w 1999 roku za powieść "Hańba".
W 2003 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka uznała Coetzeego za pisarza, "który w niezliczonych odsłonach ukazuje zadziwiające uwikłanie outsidera".
Powracającym wątkiem twórczości Coetzeego jest problem kulturowej i jednostkowej odmienności człowieka oraz poczucie zagrożenia, izolacji i postawa samoobrony, które ta odmienność rodzi.
Zobacz także: serwis ksiazki.wp.pl