J.Kaczyński: sprawiedliwi powinni być nagradzani, a źli karani
Zmieńmy konstytucję w tych wszystkich kwestiach, znaczy stwórzmy podstawę dla ustaw, podstawę konstytucyjną tak, żeby Trybunał Konstytucyjny nie mógł tutaj nic zrobić nie mógł tego zakwestionować, dla ustaw, które po prostu uporządkują moralną sytuację w Polsce, to znaczy doprowadzą do tego, że sprawiedliwi będą nagradzani, a ci źli karani - powiedział Jarosław Kaczyński w "Sygnałach Dnia".
Sygnały Dnia: Panie premierze, Warszawski Sąd Okręgowy zwrócił wczoraj IPN akt oskarżenia za stan wojenny wobec 9 osób, między innymi Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i Stanisława Kani. Jak wszystko wskazuje, ten proces opóźni się o kolejne miesiące. Co ciekawe, sąd podjął decyzję o zwróceniu akt po roku od złożenia aktu oskarżenia.
Jarosław Kaczyński: Ja sądzę, że to wszystko razem tworzy pewien obraz, który dla kogoś, kto interesuje się polityką, zna trochę historię jest już zupełnie jasny – to jest obraz powrotu do sytuacji sprzed nawet nie 2005, tylko 2003 roku. Myśmy przecież wyraźnie mówili, że wybór Platformy Obywatelskiej będzie do tego prowadził i prowadzi. Coraz więcej faktów na to wskazuje, ale też nietrudno było to przewidzieć, jeżeli tylko chce się zainteresować tym, kim naprawdę są ludzie, którzy dzisiaj rządzą, jaką mają historię, jakie stanowisko zajmowali w różnych ważnych momentach tej historii rozpoczętej w 89 roku.
Panie premierze, w zeszłej kadencji przy okazji takich procesów wraca pytanie o rozliczenie winnych, ale także o takie sprawy, tak bulwersujące, jak choćby sprawa wysokich emerytur byłych esbeków. Tego nie udało się w poprzedniej kadencji za rządów Prawa i Sprawiedliwości załatwić.
- Nie udało się, bo nie mieliśmy możliwości zmiany Konstytucji, ale teraz jest taka okazja. Jeżeli ktoś, kto dopuścił się drobnego czy nawet średniego przestępstwa, ma tracić prawa polityczne, to zgoda, ale pod jednym warunkiem – że wykorzystamy tę szansę, żeby uporządkować sytuację moralną w kraju, bo to jest rzeczywiście arcyskandal, żeby przestępcy otrzymywali bardzo wysokie emerytury. To dotyczy także sędziów, którzy wydawali niesprawiedliwe, a często zbrodnicze wyroki, prokuratorów, innych funkcjonariuszy, a ich ofiary znajdowały się w sytuacji nieporównanie gorszej. I tu mówię o tych ofiarach, które przeżyły, bo wiele osób nie przeżyło i to nie tylko dlatego, że zginęli w więzieniach (...) katów, czy umarli w więzieniu, ale także dlatego, że to, co przeżyli, skróciło im życie. To dotyczy także ludzi, którzy byli represjonowani w latach 80.
Więc nie możemy mówić „zmienimy Konstytucję i pozostawimy te sprawy”, a tego bez zmiany Konstytucji nie da się zrobić, bo Trybunał Konstytucyjny to po prostu zakwestionuje. Więc zmieńmy Konstytucję w tych wszystkich kwestiach, znaczy stwórzmy podstawę dla ustaw, podstawę konstytucyjną tak, żeby Trybunał Konstytucyjny nie mógł tutaj nic zrobić nie mógł tego zakwestionować, dla ustaw, które po prostu uporządkują moralną sytuację w Polsce, to znaczy doprowadzą do tego, że sprawiedliwi będą nagradzani, a ci źli karani.