ŚwiatIzraelsko-palestyńskie porozumienie ws. granic Strefy Gazy

Izraelsko-palestyńskie porozumienie ws. granic Strefy Gazy

Izrael i Autonomia Palestyńska porozumiały się w kwestii przejść na granicy palestyńskiej Strefy Gazy.

15.11.2005 | aktual.: 15.11.2005 12:00

Porozumienie zawarte zostało w wyniku mediacji amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice, która, by doprowadzić do zgody stron przedłużyła o ponad dobę pobyt na Bliskim Wschodzie. Rozmowy prowadzone były niemal bez przerwy od poniedziałku, w ciągu nocy do wtorku rano. Rano Rice spotkała się też w cztery oczy z szefem resortu obrony Izraela Szaulem Mofazem.

Omawiano zarówno sprawę przejścia granicznego w Rafah na granicy Strefy Gazy z Egiptem, jak i przejścia w Karni na palestyńskiej granicy z Izraelem. Oba przejścia w zasadzie pozostawały zamknięte od czasu wycofania we wrześniu armii izraelskiej ze Strefy.

Na początku listopada Izrael i Autonomia zgodziły się na uruchomienie punktu granicznego w Rafah pod nadzorem obserwatorów z Unii Europejskiej - ostatecznie jednak do porozumienia nie doszło, kiedy strona palestyńska nie zgodziła się na monitorowanie granicy w Rafah przez izraelską armię.

Jestem zadowolona, że mogę poinformować dziś, że Izrael i władze palestyńskie zaaprobowały porozumienie w sprawie ruchu granicznego - powiedziała Condoleezza Rice przed południem na konferencji prasowej w Jerozolimie.

Przejście w Rafah - powiedziała Rice - zostanie otwarte już 25 listopada.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na wypowiedź Rice i palestyńskiego negocjatora Saeba Erekata, przejście w Rafah będzie kontrolowane przez służby graniczne Egiptu i Autonomii, przy czym po stronie palestyńskiej stacjonować będą też obserwatorzy z Unii Europejskiej.

Izrael będzie mógł obserwować ruch w Rafah za pośrednictwem kamer telewizyjnych; będzie mógł też zwracać uwagę, iż pewne osoby, korzystające z przejścia, mogące zdaniem izraelskich kontrolerów stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Izrael w tej kwestii nie będzie mieć jednak prawa weta. Żaden z podróżnych, korzystających z przejścia nie będzie mógł być dłużej przetrzymywany w Rafah w celu kontroli granicznej niż przez sześć godzin.

Jednocześnie - zapowiedziała sekretarz stanu USA - rozpocznie się budowa portu w Gazie oraz nawiązane zostaną rozmowy w sprawie odbudowy lotniska w mieście Gaza.

Izrael miał także zgodzić się na przejazd przez przejście w Karni - na granicy Strefy z Izraelem - w końcu roku dziennie do 150 ciężarówek z Gazy i do końca 2006 roku - do 400 ciężarówek. Zagwarantował też zgodę na przejazd tą trasą po okresie zbiorów wszystkich produktów rolnych ze Strefy. W celu kontroli ładunków, w Karni zainstalowany zostanie też dodatkowy skaner.

Począwszy od 15 grudnia Palestyńczycy będą mogli podróżować pomiędzy Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem Jordanu, jednakże wyłącznie w konwojach autobusowych.

Izrael zgodził się na złagodzenie restrykcji na Zachodnim Brzegu Jordanu, utrudniających podróże - do 31 grudnia zlikwidowana ma być znaczna część wojskowych posterunków i blokad drogowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)