Izraelski sąd unieważnia wybór patriarchy Jerozolimy
W doniesieniach o skandalu finansowo-obyczajowym w Greckiej Cerkwi Prawosławnej pojawiały się informacje, że w poważnych kłopotach jest nie tylko kilku arcybiskupów i biskupów greckiej Cerkwi, lecz także jej zwierzchnik arcybiskup Christodoulos, metropolita Aten i całej Grecji.
Abp. Christodoulosowi zarzuca się manipulowanie wyborów greckiego patriarchy Jerozolimy Ireneusza I w 2001 roku, przy pomocy przemytnika narkotyków poszukiwanego przez Interpol. Dopiero po ponad dwóch latach starań Izrael uznał greckiego patriarchę, czego wymaga obowiązujące prawo. Tymczasem sąd izraelski unieważnił tę decyzję i zarządził ponowne wybory.
Patriarcha Jerozolimy odwołał się od decyzji do sądu wyższej instancji i do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii będzie nadal pełnić swoje funkcje. Skargę na Ireneusza wniósł Palestyńczyk z izraelskim paszportem, należący do Greckiej Cerkwi Prawosławnej, zarzucając patriarsze oszustwa przy wyborze. Uznanie patriarchy przez Izrael na początku 2004 roku obserwatorzy komentowali zakulisowymi interesami Ireneusza z premierem Arielm Sharonem, który miał w ten sposób nagrodzić greckiego hierarchę za pomoc w rozwiązaniu kwestii majątkowych.
Konflikty między Greckim Kościołem Prawosławnym a Izraelem mają długą historię, podobnie jak napięcia wewnątrz samej Cerkwi na Ziemi Świętej. Oprócz aspektu politycznego związanego z bliskimi kontaktami greckich hierarchów ze zmarłym przywódcą Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem, istnieją także problemy natury finansowej. Cerkiew jest drugim największym właścicielem nieruchomości w Izraelu. Nawet izraelski parlament (Kneset) znajduje się na terenie, należącym do Cerkwi. Niższy kler arabskiego pochodzenia zarzuca hierarchom, że często sprzedaje kościelne nieruchomości rządowi po zaniżonych cenach, aby w ten sposób wykupić sobie przywileje.