Świat"Izraelski przemysł zbrojeniowy chce współpracy z Polską"

"Izraelski przemysł zbrojeniowy chce współpracy z Polską"

Izraelskie firmy zbrojeniowe są zainteresowane współpracą z polskim przemysłem obronnym - powiedział minister obrony narodowej Bogdan Klich. Skorzystać na niej mogłyby m.in. zakłady w Stalowej Woli i Tarnowie.

"Izraelski przemysł zbrojeniowy chce współpracy z Polską"
Źródło zdjęć: © PAP

Minister, który przebywa z wizytą w Izraelu, spotkał się m.in. z przedstawicielami firm Rafael, Elbit oraz Israel Aerospace Industries (IAI). - Rozmawialiśmy o tym, co jest wyzwaniem dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i dla naszej armii, czyli o potrzebach obronnych; tych potrzeb jest kilka i znajdujemy tutaj wartościowych partnerów - ocenił w Jerozolimie Klich.

- O tym, czy będziemy kooperować głębiej niż w tej chwili, będziemy decydować w przyszłości, ale na pewno oferta Izraela, jeśli chodzi o środki rozpoznawcze, zwłaszcza tzw. bezzałogowce, jest ofertą interesującą - powiedział minister.

Jego zdaniem, bardzo interesująca jest również oferta izraelska, jeśli chodzi o wieżę do kołowego transportera opancerzonego (KTO) Rosomak, modernizację bojowych wozów piechoty (BWP), a także osiągnięcia technologiczne, jeśli chodzi o system obrony powietrznej.

Minister podał, że wielokrotnie podnosił w rozmowach wątek inwestycji w Polsce. - Mówiliśmy zupełnie otwartym tekstem. Nas nie satysfakcjonuje zakup towarów tu w Izraelu, nas interesuje kooperacja - powiedział. Jako jej przykład wskazał zakłady Mesko w Skarżysku Kamiennej, gdzie produkowane są pociski Spike - jeden z lepszych, jak wyraził się minister, produktów izraelskiego przemysłu.

- Interesuje nas wejście partnerów izraelskich do naszych zakładów przemysłu obronnego; "polonizacja" sprzętu produkowanego w Izraelu przede wszystkim - podkreślał szef MON.

Opinię o zainteresowaniu izraelskich firm naszm przemysłem zbrojeniowym podziela ambasador Polski w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska. - Jest ogromne zainteresowanie ze strony izraelskiego przemysłu obronnego Polską. Dość powiedzieć, że najbardziej udany offset w historii polskich sił zbrojnych to Spike, offset z Izraelem. Badamy nowe możliwości; w tej chwili pracujemy nad tym, by poważny izraelski kapitał przybył do Polski w obszarze wysokich technologii dla przemysłu - poinformowała ambasador.

Katarzyna Lechowicz

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)