ŚwiatIzrael nie anuluje porozumień z Palestyńczykami po głosowaniu w ONZ

Izrael nie anuluje porozumień z Palestyńczykami po głosowaniu w ONZ

Izrael nie anuluje żadnych porozumień z Palestyńczykami w ramach retorsji po głosowaniu w ONZ w sprawie podniesienia palestyńskiego statusu - zapewnił izraelski rząd.

- Nie mamy najmniejszego zamiaru anulowania żadnego porozumienia, zwłaszcza w obszarze gospodarczym. Jedyne, co zrobimy po tym głosowaniu, to ścisłe i dosłowne wypełnianie tych porozumień - powiedział agencji AFP rzecznik izraelskiego MSZ Jigal Palmor.

Podkreślił, że palestyński wniosek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ stanowi "rażące naruszenie zobowiązań, by konflikt z Izraelem rozwiązać na drodze negocjacji, a nie jednostronnych kroków".

Wcześniej w tym miesiącu Izrael groził wypowiedzeniem porozumień z Oslo w odpowiedzi na zmianę statusu Palestyńczyków.

Inny przedstawiciel izraelskiego rządu, który wypowiadał się anonimowo, sprecyzował, że Izrael zrezygnował z planów zamrożenia przekazywania władzom Autonomii Palestyńskiej pieniędzy pochodzących z ceł i podatku VAT nałożonego na produkty przeznaczone na terytoria palestyńskie, które przechodzą przez izraelskie porty i lotniska. Takie środki odwetowe były już stosowane w przeszłości.

Urzędnik ten zastrzegł, że Izrael "może zatrzymać część tych funduszy na poczet długów Autonomii Palestyńskiej, czego do tej pory nie robiono". - Zobowiązania wobec izraelskiego przedsiębiorstwa energetycznego sięgają ponad 700 milionów szekli (140 milionów euro). Izrael może też zmniejszyć dostawy wody, ponieważ obecne dostawy dla Palestyńczyków znacznie przekraczają to, co zostało zawarte w umowach - ostrzegł.

Wśród innych działań odwetowych wymienia się ewentualne ograniczenie liczby pozwoleń na pracę, wydawanych palestyńskim pracownikom, a także utrudnianie przedstawicielom palestyńskich władz swobodnego poruszania się po Zachodnim Brzegu.

Oczekuje się, że palestyński wniosek w sprawie przyznania im statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora bez problemów uzyska poparcie na forum liczącego 193 krajów Zgromadzenia Ogólnego, gdzie wymagana jest zwykła większość.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)