PolskaIX Międzynarodowy Salon Edukacyjny "Perspektywy 2008"

IX Międzynarodowy Salon Edukacyjny "Perspektywy 2008"

Z ofertą ponad 130 szkół ponadgimnazjalnych z
Warszawy i Mazowsza mogą od czwartku zapoznać się odwiedzający IX
Międzynarodowy Salon Edukacyjny "Perspektywy 2008", który odbywa
się w stołecznym Centrum EXPO XXI.

06.03.2008 | aktual.: 06.03.2008 11:10

Od rana Salon odwiedzają tłumnie gimnazjaliści. Większość z nich przyjechała tam całymi klasami pod opieką nauczycieli. Młodzi ludzie są też gospodarzami stoisk - rozdają ulotki, baloniki, cukierki, rozmawiają z młodszymi kolegami, opowiadają o swoich szkołach.

Gimnazjaliści w większości jeszcze nie zdecydowali, w jakiej szkole chcą uczyć się dalej. Rodzice namawiają mnie na szkołę żeńską. Najlepiej na liceum prowadzone przez siostry nazaretanki. W grę wchodzą też "platerki". Przyjechałam tu, by poznać dziewczyny, które uczą się w tych szkołach. Mam nadzieję, że to mi ułatwi dokonanie wyboru - powiedziała Małgosia.

Również jej rówieśnik Patryk, który chce zostać kucharzem, nie zdecydował się jeszcze, do której szkoły pójdzie. Jak przyznał, nie wie nawet, czy zdecyduje się na zasadniczą szkołę zawodową, czy na technikum gastronomiczne. Chcę być dobrym kucharzem. Chcę się uczyć od najlepszych. Mam nadzieję, że tutaj dowiem się, którą szkołę wybrać - powiedział.

Marek i Wojtek już podjęli decyzje. Jak przyznali, zdecydowali się właśnie przed chwilą na targach. Znaleźliśmy szkołę z klasą wojskową, czyli taką, jakiej szukaliśmy. To CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza - powiedział Wojtek, który w przyszłości chce zostać zawodowym żołnierzem. Jego przyjaciel Marek jeszcze nie wie, co będzie robił po maturze.

Od piątku dla publiczności dostępna będzie także część salonu skierowana do osób szukających informacji o możliwości studiowana na uczelniach polskich i zagranicznych oraz uczenia się w szkołach językowych i artystycznych. Swoją ofertę przedstawiać będzie w sumie ok. 400 wystawców z 16 krajów. Salon potrwa do soboty włącznie.

W tym roku gościem honorowym Salonu jest Ukraina. Swoją ofertę zaprezentuje ok. 30 uczelni ukraińskich, do Warszawy przyjedzie liczna delegacja rektorów. W piątek odbędzie się specjalne posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich z udziałem pierwszego zastępcy ministra edukacji i nauki Ukrainy Aleksandra Grabielnika.

Zorganizowany zostanie także okrągły stół rektorów ukraińskich i polskich. Przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych prof. Jan Krysiński i przewodniczący Związku Rektorów Technicznych Uczelni Ukrainy prof. Michaił Zgurowski podpiszą porozumienie o współpracy między polskimi i ukraińskimi politechnikami.

Wśród uczelni zagranicznych, które prezentować się będą na Salonie, będą m.in. szkoły wyższe z Danii, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Irlandii i Wielkiej Brytanii, a także z Australii, Turcji i Arabii Saudyjskiej.

Wśród uczelni polskich specjalne prezentacje w tzw. Ogrodzie Sztuk przedstawiać będą szkoły artystyczne z całego kraju; towarzyszyć im będą koncerty (np. studentów Akademii Muzycznej z Krakowa), pokazy etiud studentów szkół filmowych oraz pokaz mody przygotowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. Z gośćmi Salonu spotkają się także przedstawiciele świata artystycznego, m.in. Grażyna Wolszczak, Jan Machulski, Andrzej Strzelecki.

Na specjalnym stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej będzie można dowiedzieć się wszystkiego o ofercie uczelni wojskowych i ścieżkach kariery w wojsku.

Organizatorem Salonu jest Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". W komitecie honorowym Salonu zasiadają m.in. ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji oraz obrony - Barbara Kudrycka, Katarzyna Hall i Bogdan Klich; patronat nad "Ogrodem Sztuk" objął minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)