IV Otwarte Mistrzostwa Dobrych Manier
Nie każdy nastolatek wie jak rozłożyć sztućce na przyjęciu, jak zawiązać krawat, złożyć koszulę, albo wręczyć kwiaty solenizantowi. Aby szerzyć wśród sądeckiej młodzieży wiedzę z dziedziny dobrych obyczajów, w Gimnazjum nr 2 im. Urszuli Kochanowskiej w Nowym Sączu zorganizowano Mistrzostwa Dobrych Manier.
Była to już czwarta edycja imprezy. Do finału, który odbył się wczoraj w "dwójce" zakwalifikowało się dziesięcioro nastolatków reprezentujących pięć sądeckich gimnazjów. W jedynce za najlepszych znawców zasad savoir-vivre uznano Justynę Bastę i Radosława Olchawę, w dwójce - Alicję Kmiecik i Annę Wańczyk, w trójce - Marię Kwiatkowską i Sonię Mastalerz, w piątce - Beatę Kędziorę i Magdalenę Woźniak, a w dziewiątce - Paulinę Kalisz i Justynę Pietrzyk.
Konkurs przeprowadziły Marzena Cużytek, Grażyna Stamirska-Staszek i Anna Witecka, które wcześniej przygotowały zestaw pytań i zadań dotyczących zasad zachowania się przy stole, stosownego wyglądu, dobrych manier, korzystania z telefonu (także komórkowego) i korespondencji (także elektronicznej). - Pytania wcale nie były łatwe. Na niektóre nawet ja nie znałam odpowiedzi - przyznała się dyrektor drugiego gimnazjum Joanna Wituszyńska.
Pani dyrektor nie była pewna co znaczy "netetykieta". Tylko jeden z zawodników udzielił poprawnej odpowiedzi, że to zbiór zasad określających dobre maniery w wymianie poczty elektronicznej i w korzystaniu z internetu. Tytuł Mistrzów Dobrych Manier 2006 roku zdobyła reprezentacja z Gimnazjum nr 1 - Justyna Basta i Radosław Olchawa, ale całej dziesiątce finalistów należą się duże brawa za elegancki wygląd i dużą wiedzę dotyczącą wzorowego zachowania w każdej sytuacji.