Trwa ładowanie...
de87vee

Islandzki parlament zniósł zakaz bluźnierstwa

Islandzki parlament zniósł zakaz bluźnierstwa. Projekt ustawy w tej sprawie wniosła Partia Piratów, która prowadzi kampanię na rzecz wolności internetu. Zabroniona pozostaje mowa nienawiści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siedziba islandzkiego parlamentu
Siedziba islandzkiego parlamentu (AFP, Fot: Olivier Morin)
de87vee

Piraci podkreślili w swym projekcie ustawy, że w wolnym społeczeństwie niezwykle istotne jest prawo do wolności słowa, bez obaw przed karą.

Niektórzy członkowie Partii Piratów powtarzali stojąc przed gmachem parlamentu: "Jestem Charlie". Hasło to powstało tuż po styczniowym zamachu na francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" w Paryżu jako wyraz solidarności z jego ofiarami.

Uchwalenie tego prawa pokazuje, że społeczeństwo nie zrezygnuje ze swojej wolności pod wpływem krwawych ataków" - napisała Partia Piratów na swoim blogu.

de87vee

Zakaz bluźnierstwa obowiązywał od 1940 roku. Za jego złamanie groziła kara grzywny lub trzech miesięcy więzienia.

Według mediów islandzkich Ewangelicko-Luterański Kościół Islandii wspierał zmianę, mówiąc że "prawo ograniczające wolność wyrażania myśli przeczy prawom człowieka".

Z kolei przedstawiciele Kościoła katolickiego, zielonoświątkowego oraz niektórzy duchowni Kościoła Islandii wypowiadali się przeciwko zniesieniu zakazu.

Zdaniem Kościoła katolickiego, jeśli wolność wyrażania myśli sięga zbyt daleko, tzn. umożliwia swobodne obrażanie uczuć religijnych, to narusza wolność osób indywidualnych i grup.

de87vee

Ruch Piratów określa się mianem "międzynarodowej siły politycznej walczącej o zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności rządu." Powstał w Szwecji w 2006 roku, szybko zyskując zwolenników w ponad 60 krajach. W niektórych z nich przekształcił się w partię. Największą popularność zyskał w Islandii.

W wyborach z 2013 roku partia ta po raz pierwszy zapewniła sobie reprezentację w parlamencie Islandii, zdobywając trzy mandaty. Obecnie sondaże pokazują, że Piraci są najpopularniejszą partią w kraju.

de87vee

Podziel się opinią

Share
de87vee
de87vee