Trwa ładowanie...
d5nthdj

Islandia. Mieszkańcy odprawili honorowy "pogrzeb" lodowcowi. Pojawił się sam prezydent

Duma Islandczyków ze swojej natury znana jest nie od dzisiaj. Dla wielu państw Islandia jest godnym naśladowania przykładem jak walczyć z globalnym ociepleniem. Władze kraju ponownie postanowili podnieść innym poprzeczkę, organizując symboliczne pożegnanie lodowca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lodowce są jedną z największych atrakcji turystycznych Islandii.
Lodowce są jedną z największych atrakcji turystycznych Islandii. (East News, Fot: Cubo Images)
d5nthdj

Wulkan Okjokull znajduje się niedaleko stolicy Islandii, Reykjaviku. Od 700 lat na jego szczycie mieścił się lodowiec. Jego stan w ostatnich dziesięcioleciach pogorszył się do tego stopnia, że w 2014 roku naukowcy oficjalnie uznali lodowiec za nieistniejący.

Kto wyrządził krzywdę lodowcowi?

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości. To zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za skurczenie się lodowca do rozmiarów niewielkiego kawałka lodu. Władze Islandii regularnie nagłaśniają zagrożenie dla środowiska, jakie niesie globalne ocieplenie. Z tej racji postanowiły oficjalnie pożegnać lodowiec w niecodzienny i godny sposób.

d5nthdj

Włodzimierz Czarzasty: wszyscy będziemy w więzieniu. Radosław Fogiel odpowiada

Naturze należy się szacunek

Rząd Islandii uhonorował dawny lodowiec Okjokull przez odsłonięcie tablicy na wulkanie. Ma być to ostrzeżenie dla kolejnych generacji, od których zależy przyszłość środowiska. W pożegnaniu lodowca uczestniczyli sam premier Islandii Katrin Jakobsdottir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson oraz była prezydent Irlandii Mary Robinson

d5nthdj

- Okjokull jest pierwszym islandzkim lodowcem, który utracił status lodowca. W ciągu następnych 200 lat prawdopodobnie wszystkie nasze główne lodowce będą podążać tą samą drogą. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić. Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy - jak czytamy na pamiątkowej tablicy.

W obchody zaangażował się również islandzki pisarz Andri Snaera Magnasona, który stworzył wyjątkową dedykację dla przyszłych pokoleń.

- Mam nadzieję, że za 300 lat ktoś przyjdzie tu i przeczyta to. To wielki symboliczny moment. Zmiany klimatu nie mają początku ani końca i myślę, że ta tablica to znak ostrzegawczy, aby uświadomić sobie, iż dzieją się wydarzenia historyczne - napisał Magnason.

Źródło: CNN

d5nthdj

Podziel się opinią

Share

d5nthdj

d5nthdj
Więcej tematów