Islamskie prawo w nigeryjskiej prowincji
W północnonigeryjskim stanie Zamfara
poinformowano o rozpoczęciu realizacji kolejnego etapu
wprowadzania islamskiego kodeksu - szarijatu.
Jak podały władze tego stanu - zamieszkanego w większości przez muzułmanów - "druga faza" wprowadzania muzułmańskiego prawa oznaczać będzie m.in., że wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały przerywać pracę pięć razy dziennie, w godzinach modłów, a także pozamykane zostaną "wszystkie nielegalne miejsca innych kultów". Zdaniem korespondenta brytyjskiej sieci BBC, oznaczać to może zamknięcie kościołów w Zamfarze.
Zamfara była pierwszym stanem nigeryjskiej islamskiej północy, gdzie od 2000 r. zaczęto wprowadzać prawa szarijatu. Przeprowadzono tu już wiele amputacji rąk za kradzież, na ukamienowanie skazano wiele kobiet, oskarżonych o zdradę. Wobec protestów światowej opinii publicznej - m.in. w sprawie zgwałconej ciężarnej kobiety - nie wykonano jednak żadnego z takich wyroków.
Nowe prawa doprowadziły do ostrego konfliktu między muzułmanami a chrześcijanami, stanowiącymi mniejszość na północy kraju. W starciach wyznawców obu religii zginęły tysiące ludzi. W ubiegły poniedziałek w centrum kraju w Bakin Chiyawa w walkach między muzułmanami i chrześcijanami śmierć poniosło co najmniej 20 osób.