Irlandka pierwszą kobietą na stanowisku europejskiego RPO
Była dziennikarka i rzeczniczka praw obywatelskich w Irlandii Emily O'Reilly została pierwszą kobietą powołaną na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich (ombudsmana). To wynik głosowania Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
03.07.2013 | aktual.: 03.07.2013 16:29
Europejski ombudsman prowadzi dochodzenia związane ze skargami Europejczyków na działalność unijnych instytucji w zakresie m.in. transparentności i dostępu do informacji. O'Reilly zastępuje odchodzącego na emeryturę Greka Nikiforosa Diamandourosa, który pełnił tę funkcję od 2003 r. Irlandka, która jest RPO w swoim kraju od 2003 r., ma pełnić swoją nową, europejską funkcję od 1 października.
O'Reilly podczas swojej kadencji chciałaby zwiększyć znaczenie i wpływ działającego od 1995 r. europejskiego Ombudsmana - czytamy na portalu internetowym dziennika "The Irish Times".
18 czerwca PE przesłuchał sześciu kandydatów na rzeczników sprawdzając, co mogą zaoferować w zakresie niezależności, widoczności i przejrzystości. Dwóch z nich się wycofało, konkurentami O'Reilly byli holenderska eurodeputowana chadecka Ria Oomen-Ruijten, niemiecka europosłanka socjaldemokratów Dagmar Roth-Behrendt oraz włoski polityk Francesco Speroni.
Nowej, unijnej rzeczniczce praw obywatelskich pogratulował komisarz UE ds. instytucjonalnych Marosz Szefczovicz. - Gratuluję szczególnie serdecznie, ponieważ po raz pierwszy kobieta zostaje europejskim ombudsmanem. Pani O'Reilly jest doskonałym wyborem, ma długie doświadczenie w tego rodzaju pracy - oświadczył komisarz. Zapewnił, że KE będzie wypełniać rekomendacje europejskiego RPO.
Dodał, że ważne jest docieranie do Europejczyków z przekazem, że Unia Europejska i jej instytucje troszczą się o potrzeby obywateli i chcą rozwiązywać ich problemy w konkretny sposób. - Ważne jest też, by Europejczycy poznali swoje prawa jako obywatele UE, włącznie z prawem wniesienia skargi do biura ombudsmana - podsumował Szefczovicz.