Trwa ładowanie...
d4bdbmy

Irlandia: Trimble nie będzie premierem

David Trimble (AFP)
Zgromadzenie parlamentarne Irlandii Północnej odrzuciło w piątek w głosowaniu kandydaturę unionisty Davida Trimble'a na premiera prowincji. Decyzja ta wywołała nowy kryzys instytucjonalny w Irlandii Północnej.

d4bdbmy
d4bdbmy

Trimble, przywódca Unionistów Ulsteru - największej partii protestanckiej w Irlandii Północnej, nie zdołał uzyskać większości głosów bloku unionistów w zgromadzeniu, koniecznych do wyboru na szefa rządu autonomicznego.

Mimo niekorzystnego dla niego wyniku głosowania, Trimble powiedział w piątek, że zwycięży proces pokojowy w Irlandii Północnej.

Trimble ustąpił z funkcji premiera autonomicznego rządu Ulsteru 1 lipca w związku z niedotrzymaniem przez IRA dwóch terminów rozbrojenia. W jego ślady poszli przed niespełna dwoma tygodniami wszyscy ministrowie unionistyczni, w tym trzech z jego partii, co groziło zupełnym paraliżem autonomicznych instytucji Irlandii Północnej: zgromadzenia parlamentarnego i rządu.

Do zmiany decyzji i ponownego kandydowania na premiera skłoniło Trimble'a zniszczenie części arsenału IRA, co ostatnio potwierdziła niezależna komisja ds. rozbrojenia północnoirlandzkich organizacji paramilitarnych.

d4bdbmy

Do ponownego wyboru na stanowisko szefa rządu Trimble potrzebował co najmniej 50% głosów zarówno wśród unionistów (protestantów), jak i katolików (republikanów i nacjonalistów). Podczas gdy poparli go wszyscy deputowani katoliccy, większość deputowanych jego własnej formacji głosowała przeciwko niemu. We własnych szeregach poparło go 29 deputowanych, odmówiło poparcia 31 deputowanych. W sumie na 102 głosujących otrzymał 72 głosy.

W obecnej sytuacji brytyjski minister ds. Irlandii Północnej John Reid ma podstawy prawne do zawieszenia zgromadzenia i rządu autonomicznego przed północą w sobotę lub rozpisania nowych wyborów. (aka)

d4bdbmy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bdbmy
Więcej tematów