"Irena Sendler była osobą o pięknej duszy"
Prezes Fundacji "Szalom", Gołda Tencer, powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że Irena Sendlerowa była osobą o pięknej duszy.
W wieku 98 lat w Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, polska kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla za 2007 rok.
12.05.2008 | aktual.: 12.05.2008 13:11
Sendlerowa do końca życia zachowała młodość ducha
Miałam to szczęście, że byłam zaliczona do grona jej przyjaciół, ale moje największe szczęście polega na tym, że w ogóle ją poznałam - powiedziała Gołda Tencer. Podkreśliła, że Irena Sendlerowa do końca życia zachowała młodość ducha. Była to cudowna osoba o gołębim sercu. Świat płacze - zakończyła Gołda Tencer.
Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik uważa, że Irena Sendlerowa była osobą, której nigdy nie można być dotatecznie wdzięcznym.
Kadlcik zaznaczył, że kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla ratowała przyszłość narodu żydowskiego. Dodał, że Irena Sendlerowa była osobą, która nadawała cel i sens ludzkiemu życiu. Błogosławionej pamięci pani Irena była jedną z tych osób, które sprawiają, że to, że jesteśmy, że jesteśmy, że żyjemy, ma pewien cel - powiedział Kadlcik.
Irena Sendler pokazała nam wszystkim, jak należy żyć i być dobrym człowiekiem - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Nie tylko ratowała żydowskie dzieci, ale też uratowała duszę Europy - podkreślił. Schudrich dodał, że rozmawiał z I. Sendler na tydzień przed jej śmiercią. Powiedziała mi, iż nie jest ona żadną bohaterką, tylko człowiekiem i podkreśliła, że nie ma ani dobrych czasów, ani złych czasów, wystarczy tylko być dobrym człowiekiem - relacjonował rabin.
W ocenie Schudricha, Sendler daje nam wspaniały przykład tego, co to znaczy być dobrym człowiekiem. Są dwie kategorie ludzi: dobrzy i źli, niezależnie od wyznawanej religii i koloru skóry - dodał. Zdaniem Schudricha, taka osoba jaką była Irena Sendler, daje człowiekowi nadzieję, że mimo zła z jakim się spotykamy, można być dobrym człowiekiem.
Człowiek o wielkim sercu
Wielkim człowiekiem o wielkim sercu nazwał Marek Edelman Irenę Sendlerową, ostatni żyjący przywódca powstania w Getcie Warszawskim. Według Edelmana, Sendlerowa była wielkim człowiekiem o wielkim sercu, świetną organizatorką w tych - jak się wyraził - najcięższych czasach hitlerowskich. Ratując ponad dwa tysiące dzieci dokonała wielkiej rzeczy. Jej czyny przerosły czyny przeciętnego człowieka.
Takich ludzi, którzy się sami narażają dla innych, dla słabych, jest bardzo mało. Gdyby było ich więcej byłby lepszy świat - ocenił Edelman.
Zmarła Irena Sendler była jedną z osób, która potrafiła się oprzeć największemu złu, jakie grasowało na tym świecie w ostatnich stuleciach - powiedział biskup Tadeusz Pieronek. Biskup Pieronek podkreślił, że to co zrobiła Sendler jest nieprawdopodobne. Hierarcha przypomniał, że bardzo długo nie wiedziano o tym jej działaniu, które "jest bohaterskie i wielkie".
Życie pani Ireny to wymowne świadectwo
Życie pani Ireny to dla mnie wymowne świadectwo jak wielu cichych, niezauważonych bohaterów żyje wśród nas, dając świadectwo tej samej postawie szacunku dla człowieka, którą kiedyś okazywali w sposób heroiczny - powiedział abp Życiński. Pięknym symbolem - według arcybiskupa - jest fakt, że Irena Sendler otrzymała zarówno tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jak i Order Orła Białego.
Ta zbieżność ocen dwóch różnych środowisk, żydowskiego i polskiego, jest dla mnie wymownym świadectwem szacunku dla tych autorytetów moralnych, które żyją wśród nas, nie stwarzają atmosfery rozgłosu wokół siebie, dają świadectwo odpowiedzialności za te wartości, za które kiedyś mogli płacić cenę życia - powiedział metropolita.
W czasie likwidacji warszawskiego getta Irena Sendlerowa uratowała 2500 żydowskich dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość. Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i była torturowana na Pawiaku. Uniknęła rozstrzelania dzięki wpłaconemu przez "Żegotę" okupowi.
Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą imienia Jana Karskiego "Za Odwagę i Serce". Jej kandydaturę do tej nagrody zgłosiła Światowa Federacja Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu.
Warszawskiemu gimnazjum nr. 23 zostanie oficjalnie nadane imię Ireny Sendlerowej.