Trwa ładowanie...
d3wbtkj

Irańska Gwardia Rewolucyjna uwolni amerykańskich marynarzy

• Dziesięciu marynarzy USA, którzy zostali zatrzymani przez Gwardię Rewolucyjną zostanie "prawdopodobnie" uwolnionych
• Zatrzymania dokonano dzień wcześniej pod zarzutem naruszenia wód terytorialnych Iranu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykańska łódź patrolowa
Amerykańska łódź patrolowa (PAP/EPA)
d3wbtkj

- Ostateczny rozkaz w tej sprawie zostanie wydany wkrótce, a potem zostaną (marynarze) prawdopodobnie wypuszczeni - oznajmił admirał Ali Fadawi w rozmowie z agencją prasową Tasnim.

W nocy z wtorku na środę irańska agencja prasowa Farsi informowała, że siły morskie Gwardii Rewolucyjnej zatrzymały w Zatoce Perskiej dwie niewielkie amerykańskie łodzie patrolowe wraz z ich załogami po tym jak wpłynęły na wody terytorialne Iranu. Na ich pokładach było dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta.

W środę admirał Fadawi tłumaczył, że jednostki USA wpłynęły na irańskie wody przez pomyłkę. - Śledztwo pokazało, że do wpłynięcia amerykańskich marynarzy na irańskie wody doszło w wyniku mechanicznych problemów z systemem nawigacji - podkreślił Fadawi.

d3wbtkj

Wcześniej tego dnia oceniał działania żołnierzy USA jako "nieprofesjonalne" i informował, że amerykańskie jednostki przebywały na irańskich wodach przez ok. 40 minut. Iran domagał się także od Stanów Zjednoczonych przeprosin za naruszenie przez ich jednostki wód terytorialnych państwa. Fadawi podkreślił, że temat ten został poruszony podczas rozmowy telefonicznej szefa irańskiego MSZ Mohammada Dżawada Zarifa z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Elitarna Gwardia została utworzona po rewolucji islamskiej w celu jej obrony przed - jak to określano - "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Ma własne siły powietrzne, lądowe i morskie. Dysponuje też lepszymi środkami finansowymi i technicznymi niż regularna armia irańska; podlega bezpośrednio i jest fanatycznie oddana duchowemu przywódcy Iranu ajatollahowi Alemu Chameneiowi.

d3wbtkj

Podziel się opinią

Share
d3wbtkj
d3wbtkj
Więcej tematów