ŚwiatIran wznowił rozmowy eksperckie ze światowymi mocarstwami

Iran wznowił rozmowy eksperckie ze światowymi mocarstwami

Iran wznowił w Genewie rozmowy eksperckie z przedstawicielami państw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemiec. Negocjacje, które mają doprowadzić do ograniczenia irańskiego programu nuklearnego, prawdopodobnie potrwają do piątku.

Informację o wznowieniu rozmów w Genewie potwierdził rzecznik prasowy szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz przedstawiciel władz irańskich.

W negocjacjach biorą udział eksperci zarówno od kwestii związanych z przemysłem nuklearnym, jak i zajmujący się prawem międzynarodowym i sprawami dotyczącymi sankcji. Wysłannicy obu stron mają uzgodnić szczegóły dotyczące warunków złagodzenia sankcji nałożonych wcześniej na Iran. Muszą także opracować system, który umożliwi światowym bankom weryfikację irańskich transakcji finansowych i ich zgodności z warunkami porozumienia.

Tymczasowe porozumienie Iranu z grupą 5+1 z 24 listopada zakłada ograniczenie przez Teheran niektórych działań w ramach programu nuklearnego w zamian za częściowe złagodzenie sankcji międzynarodowych i niewprowadzanie nowych sankcji przez sześć miesięcy.

Negocjacje eksperckie w sprawie wprowadzenia tych porozumień w życie rozpoczęły się w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu 9 grudnia. Uczestnicy obrad podkreślili, że 4-dniowe rozmowy przyniosły pewien postęp, mimo że rozmowy zostały przerwane po tym, gdy władze amerykańskie ogłosiły rozszerzenie dotychczasowych sankcji o kolejne osoby prywatne i irańskie firmy. W kilka godzin po tej informacji Irańczycy ogłosili, że wracają do Teheranu na konsultacje.

- W interesie Irańczyków jest szybkie działanie, ponieważ sankcje nie zostaną złagodzone do chwili osiągnięcia porozumienia - mówił anonimowy przedstawiciel państw Zachodu agencji Reutera.

Agencja Fars cytując irańskiego wiceministra spraw zagranicznych Abbasa Arakcziego podkreśliła w środę, że Teheran zakłada, że rozmowy w Genewie potrwają dwa dni, jednak w przypadku przedłużania się negocjacji możliwe jest przeciągnięcie posiedzenia aż do niedzieli.

Arakczi zapewnił także że Teheran będzie dążył do osiągnięcia kompromisu pod warunkiem, że "światowe mocarstwa, zwłaszcza USA, będą kontynuować rozmowy z dobrej woli (...) i będą dążyć do osiągnięcia kompromisu zgodnie z wcześniejszymi porozumieniami".

Tymczasowe porozumienie jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)