ŚwiatIran wciąż pracuje nad bronią atomową?

Iran wciąż pracuje nad bronią atomową?

Jak napisał amerykański dziennik
"New York Times", inspektorzy z Międzynarodowej Agencji Energii
Atomowej (MAEA) chcą sprawdzić dwie irańskie tajne bazy wojskowe,
w których - według danych wywiadu - Iran, pomimo porozumienia z
MAEA o zawieszeniu programu atomowego, wciąż może pracować nad
bronią nuklearną.

02.12.2004 12:45

Według "New York Timesa", podejrzenia inspektorów z MAEA opierają się na zdjęciach satelitarnych, ukazujących testy silnych materiałów wybuchowych oraz na dokumentach dotyczących zakupu wyposażenia mogącego służyć do wzbogacania uranu.

Zdjęcia i dokumenty - pisze dziennik - pochodzą z różnych źródeł: z krajów, które są członkami MAEA, od dyplomatów, ekspertów ds. broni oraz irańskiej opozycji.

Teheran twierdzi, że celem irańskiego programu nuklearnego jest jedynie produkcja energii do celów cywilnych. Natomiast MAEA domaga się kontroli ściśle tajnych baz wojskowych.

Jak pisze NYT - takie miejsca wykraczają poza kompetencje MAEA, której obowiązkiem jest - jeśli nie ma wystarczających dowodów na istnienie tajnego programu atomowego - monitorowanie cywilnych programów atomowych. Według ekspertów ds. broni, zakup wyposażenia i testowanie materiałów wybuchowych mogą służyć do innych celów.

W podsumowaniu "New York Times" cytuje jednego z europejskich ekspertów, który mówił, że Iran może grać na zwłokę, aby usunąć wszystkie dowody swojego programu rozwoju broni nuklearnej.

Iran wcześniej zaprzeczał istnieniu jakichkolwiek tajnych baz wojskowych, służących do badań nad bronią atomową.

Zgodnie z porozumieniem z MAEA, Teheran 22 listopada zawiesił prace nad wzbogacaniem uranu, by uniknąć wniesienia sprawy jego programu atomowego na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ i w konsekwencji - sankcji ekonomicznych, których nałożenia na Iran domagają się od dłuższego czasu Stany Zjednoczone.

Główny negocjator irański w rozmowach z MAEA Hassan Rohani we wtorek powiedział, że decyzja Iranu ma czasowy charakter i w żadnym stopniu nie oznacza całkowitej rezygnacji kraju z tego programu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)