Trwa ładowanie...
d2wtjwh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Iran: w 60 proc. osiągnięto porozumienie z Zachodem ws. atomu

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że Teheran i światowe potęgi uzgodniły w 60 proc. treść ostatecznego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego. Strony ustaliły, że wrócą do stołu rozmów 13 maja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Catherine Ashton oraz Mohammad Dżawad Zarif
Catherine Ashton oraz Mohammad Dżawad Zarif (PAP/EPA, Fot: Hans Punz)
d2wtjwh

- Porozumieliśmy się w sprawie 50-60 procent treści ostatecznego porozumienia. Jednak pozostające tematy są bardzo ważne i zawierają zróżnicowane kwestie - powiedział Zarif dziennikarzom na zakończenie dwudniowej tury rozmów pomiędzy Iranem a państwami grupy 5+1 (Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy).

Zarif powiedział też, że wierzy w pozytywne zakończenie rozmów do 20 lipca - terminu ustalonego w listopadzie 2013 roku w ramach tymczasowego porozumienia między Iranem a grupą 5+1.

W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel Chin, który również zapewnił, że uda się osiągnąć porozumienie do 20 lipca. Podkreślił jednocześnie, że ważną i konstruktywną rolę w rozmowach odgrywa delegacja rosyjska.

d2wtjwh

Przeciwnego zdania są negocjatorzy z ramienia Stanów Zjednoczonych, którzy zwracają uwagę na duże różnice między stanowiskami Iranu i grupy 5+1.

- Na tym poziomie (negocjacji) nie możemy powiedzieć, czy uda nam się porozumieć w związku z wyraźnymi różnicami zdań - powiedział jeden z przedstawicieli amerykańskiej delegacji.

Po zakończonych w Wiedniu dwudniowych rozmowach szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała, że kolejna tura rozmów odbędzie się także w Wiedniu 13 maja.

Jednak podkreśliła, że strony są nadal odległe od porozumienia, ponieważ grupa 5+1 i władze w Teheranie są mocno podzieleni w ważnych kwestiach. W związku z tym muszą się przygotować "na dużo intensywnej pracy" podczas następnej rundy rozmów.

d2wtjwh

24 listopada ubiegłego roku grupa 5+1 podpisała wstępne porozumienie z Teheranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego i złagodzenia sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Iran w związku z tym programem.

Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej(MAEA) dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

Jednak jest to porozumienie tymczasowe, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy.

d2wtjwh

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d2wtjwh

d2wtjwh
Więcej tematów