Iran przeprowadził udane próby z torpedą rakietową
Iran poinformował o przeprowadzeniu podczas tygodniowych manewrów w Zatoce Perskiej udanych prób z torpedą rakietową, która ma być najszybsza na świecie.
02.04.2006 19:20
Rakieta rozwija pod wodą szybkość 360 km na godzinę, tyle samo co produkowany przez Rosjan WA-111 Szkwał, uważany za najszybszą torpedę rakietową, szybszą od zwykłych torped trzy- lub nawet czterokrotnie - powiedział w państwowej telewizji generał Ali Fadawi, wiceszef marynarki elitarnych Strażników Rewolucji.
Wyposażona jest w potężną głowicę do niszczenia dużych okrętów podwodnych. Nawet jeśli zostanie wykryta przez czujniki nieprzyjacielskiego statku, żaden statek nie zdąży zejść z jej toru - powiedział generał Fadawi, wiceszef marynarki elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.
Próby z torpedą rakietową przeprowadzono podczas trzeciego dnia wielkich manewrów w Zatoce Perskiej i na Morzu Arabskim. Nie wiadomo, czy wyprodukowana w Iranie torpeda rakietowa, której nazwy nie podano, wzorowana jest na Szkwale.
W piątek irańska armia poinformowała o pomyślnych próbach z produkowaną w kraju rakietą Fajr-3. Fajr-3 unika wykrycia przez radar i może razić kilka celów jednocześnie. W języku farsi fajr oznacza zwycięstwo.
Szef sił powietrznych elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Hosejn Salami mówił o wielkim znaczeniu tej próby dla obronności Iranu i o "większych możliwościach technicznych i taktycznych" nowej rakiety, o jej doskonałych zdolnościach manewrowych. Dodał, że zasięg rakiety jest uzależniony od masy jej głowicy bojowej.
Telewizja irańska mówiła o "balistycznym pocisku rakietowym" Fajr-3, sugerując zasięg porównywalny z zasięgiem irańskiego pocisku rakietowego Shahab-3 (2 tys. km), mogącego dotrzeć do Izraela i baz amerykańskich na Bliskim Wschodzie.
Według amerykańskiej wojskowej strony internetowej globalsecurity.org, Fajr-3 to rakieta kalibru 240 mm o zasięgu 40 km, należąca do grupy lekkich rakiet produkowanych przez Iran gównie do użytku taktycznego na polu bitwy. Z informacji tam podanych wynika, że Iran pracuje nad inną, niewykrywalną rakietą Kosar, przeznaczoną do zatapiania statków w Zatoce Perskiej.