Trwa ładowanie...

Iran przeprowadził testy rakiet balistycznych. Złamał rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ

• Iran wystrzelił rakiety balistyczne
• Według irańskich mediów miały one pokazać zdolność Iranu do odpierania zagrożeń
• Jedna z rakiet miała przelecieć 700 km
• Irańskim testom przyglądają się Amerykanie
• Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ zabrania Iranowi przeprowadzanie takich testów

Share
Iran przeprowadził testy rakiet balistycznych. Złamał rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ
Źródło: PAP/EPA
d45n9d8

Iran przeprowadził kolejne testy rakietowe. Państwowa telewizja poinformowała o wystrzeleniu kilku rakiet balistycznych z różnych miejsc w kraju. Powołała się przy tym na informacje Gwardii Republikańskiej.

Dzisiejsze próby balistyczne miały według irańskich mediów pokazać zdolność Teheranu do odstraszania przeciwników i do odpierania zagrożeń. Irańska telewizja nie poinformowała z jakich dokładnie miejsc zostały wystrzelone rakiety, choć pojawiła się informacja, że jedna z nich przeleciała 700 kilometrów.

d45n9d8

Telewizja pokazała natomiast wystrzelenie pocisku Emad, najbardziej zaawansowanego spośród produkowanych przez Iran. Eksperci, którzy oceniali próbę w zachodnich mediach zgodnie uznali jednak, że stacja pokazała wystrzelenie rakiety, jakiego dokonano w październiku ubiegłego roku. Za ówczesny test Stany Zjednoczone nałożyły na Iran nowe sankcje.

Wszystko dzieje się w czasie, gdy w życie weszło porozumienie nuklearne Zachodu z Iranem. Ma ono znieść sankcje na Teheran, który z kolei ma ograniczyć program atomowy. Według przyjętej niedawno rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, testy balistyczne Iranu także są zabronione. Iran wielokrotnie podkreślał jednak, że żaden z pocisków balistycznych nie jest przystosowany do przenoszenia głowic atomowych.

Stany Zjednoczone oświadczyły, że uważnie przyglądają się rozwojowi zdarzeń. Pragnący zachować anonimowość urzędnik amerykańskiej administracji poinformował, że sprawa może zostać przekazana Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

d45n9d8

Podziel się opinią

Share
d45n9d8
d45n9d8
Więcej tematów