Trwa ładowanie...
d1qn3av
iran
30-08-2010 09:39

Iran oskarża firmę kosmetyczną - "to żałosne"

Władze irańskie oskarżyły pracownika szwedzkiej firmy kosmetycznej Oriflame, który ma podwójne obywatelstwo, o stworzenie piramidy finansowej i nielegalne wzbogacenie się - ogłosiło szwedzkie MSZ. Zdaniem dyrektora finansowego firmy oskarżenia te są "żałosne". Wcześniej Iran aresztował pięciu pracowników firmy.

Share
d1qn3av

Rzeczniczka MSZ Szwecji, Camilla Aakesson Lindblom wyjaśniła, że zatrzymany ma obywatelstwo szwedzkie i irańskie.

Władze irańskie zamknęły 22 sierpnia biuro Oriflame w Teheranie i aresztowały pięciu jego pracowników pod zarzutem oszustwa i szpiegostwa. W sobotę minister wywiadu Iranu Heydar Moslehi poinformował, że "poprzez tę firmę" zachodnie mocarstwa i agencje bezpieczeństwa usiłowały zagrozić bezpieczeństwu Iranu. - Oriflame miała zamiar walczyć z (irańskim) systemem. Firma nie ma ekonomicznej racji bytu - powiedział Moslehi dziennikarzom.

Odpowiedź Sztokholmu

W Sztokholmie dyrektor finansowy Oriflame Gabriel Bennet zaprzeczył, by firma była zaangażowana w działalność polityczną. Wcześniej mówił, że irańskim władzom nie podoba się model biznesowy firmy, który umożliwia kobietom pracę w charakterze konsultantek, zajmujących się sprzedażą bezpośrednią.

Irańskie media podawały wcześniej, że zatrzymane osoby są podejrzewane o oszustwo. Według ultrakonserwatywnego dziennika "Kajchan", "czterech wysoko postawionych pracowników zostało oskarżonych o 250 tys. przypadków oszustwa". Tworząc piramidę finansową, mieli oni zarobić 70 mln dolarów.

Zdaniem Benneta informacje o piramidzie finansowej są "żałosne".

d1qn3av
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qn3av
Więcej tematów