Trwa ładowanie...
ycipk-16g7bo
ycipk-16g7bo
iran

Iran oskarża firmę kosmetyczną - "to żałosne"

Władze irańskie oskarżyły pracownika szwedzkiej firmy kosmetycznej Oriflame, który ma podwójne obywatelstwo, o stworzenie piramidy finansowej i nielegalne wzbogacenie się - ogłosiło szwedzkie MSZ. Zdaniem dyrektora finansowego firmy oskarżenia te są "żałosne". Wcześniej Iran aresztował pięciu pracowników firmy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-16g7bo

Rzeczniczka MSZ Szwecji, Camilla Aakesson Lindblom wyjaśniła, że zatrzymany ma obywatelstwo szwedzkie i irańskie.

Władze irańskie zamknęły 22 sierpnia biuro Oriflame w Teheranie i aresztowały pięciu jego pracowników pod zarzutem oszustwa i szpiegostwa. W sobotę minister wywiadu Iranu Heydar Moslehi poinformował, że "poprzez tę firmę" zachodnie mocarstwa i agencje bezpieczeństwa usiłowały zagrozić bezpieczeństwu Iranu. - Oriflame miała zamiar walczyć z (irańskim) systemem. Firma nie ma ekonomicznej racji bytu - powiedział Moslehi dziennikarzom.

Odpowiedź Sztokholmu

ycipk-16g7bo

W Sztokholmie dyrektor finansowy Oriflame Gabriel Bennet zaprzeczył, by firma była zaangażowana w działalność polityczną. Wcześniej mówił, że irańskim władzom nie podoba się model biznesowy firmy, który umożliwia kobietom pracę w charakterze konsultantek, zajmujących się sprzedażą bezpośrednią.

Irańskie media podawały wcześniej, że zatrzymane osoby są podejrzewane o oszustwo. Według ultrakonserwatywnego dziennika "Kajchan", "czterech wysoko postawionych pracowników zostało oskarżonych o 250 tys. przypadków oszustwa". Tworząc piramidę finansową, mieli oni zarobić 70 mln dolarów.

Zdaniem Benneta informacje o piramidzie finansowej są "żałosne".

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-16g7bo

ycipk-16g7bo
ycipk-16g7bo