Iran odpieczętował zakłady atomowe w Isfahanie
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że pieczęcie w irańskich zakładach atomowych w Isfahanie zostały usunięte.
Pieczęcie w zakładach w Isfahanie zostały złamane, żeby umożliwić Iranowi prace nad wzbogacaniem uranu - potwierdziła MAEA.
Iran w niedzielę odrzucił unijne propozycje współpracy gospodarczej w zamian za zawieszenie przez Teheran działalności nuklearnej. Szef irańskiej dyplomacji Kamal Charazzi ocenił je jako "bezwartościowe".
Już w poniedziałek w zakładach rozpoczęło się usuwanie pierwszych pieczęci MAEA. Do fabryki weszli też wtedy pierwsi pracownicy.
Tymczasem obradująca od wtorku nad "irańskim" problemem Rada Gubernatorów MAEA postanowiła nie odbywać zaplanowanego na środę posiedzenia. Dyplomaci potrzebują więcej czasu - powiedział rzecznik MAEA, Peter Rickwood. Delegaci z 35 krajów, jak tłumaczy rzecznik, prowadzą w środę "prywatne konsultacje" nad kształtem rezolucji wzywającej Iran do zawieszenia ostatnich działań. Posiedzenie ma się odbyć w czwartek
Stany Zjednoczone od dawna domagają się od Iranu wstrzymania jego programu nuklearnego, wskazując, że Teheran w rzeczywistości chce zdobyć broń jądrową. Iran temu zaprzecza i twierdzi, że jego program atomowy na wyłącznie pokojowy charakter, bo wzbogacony uran ma posłużyć jako paliwo do elektrowni atomowych.