Trwa ładowanie...
28-10-2009 22:15

Iran gotowy do rozmów ws. programu atomowego

Główny irański negocjator w sprawach atomowych Sajed Dżalili wyraził w rozmowie telefonicznej z szefem europejskiej dyplomacji Javierem Solaną gotowość do podjęcie konstruktywnych rozmów ze światowymi potęgami - poinformowała agencja IRNA. Podkreślił jednocześnie, że Iran nie będzie dyskutował o swoim prawie do energii atomowej.

Iran gotowy do rozmów ws. programu atomowegoŹródło: AP
d1gb3wo
d1gb3wo

Dżalili i Solana rozmawiali dzień przed zapowiedzianym przez Iran terminem przedstawienia oficjalnej odpowiedzi na przygotowaną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) propozycję porozumienia dotyczącego paliwa nuklearnego do jego reaktorów. Umowa ta miałaby osłabić napięcie spowodowane przez program atomowy Teheranu.

IRNA, powołując się na oświadczenie irańskiej rady bezpieczeństwa narodowego, poinformowała, że Dżalili "wyraził gotowości Iranu do konstruktywnych rozmów", jednak dodał, że "Iran będzie zadowolony jedynie z negocjacji prowadzonych w ramach przedstawionego przez niego pakietu propozycji, mającego na względzie priorytety obu stron"

Negocjacje miałyby być kontynuowane na podstawie pakietu propozycji przedstawionych przez Iran we wrześniu grupie 5 plus 1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy). Były one następnie omawiane podczas spotkania ze światowymi potęgami 1 października w Genewie.

Dokument ten nie wspomina o programie wzbogacania uranu, który zdaniem Zachodu służy pozyskaniu broni atomowej. Proponuje natomiast określenie "międzynarodowych ram ograniczających badania, produkcję, posiadanie i rozprzestrzenianie broni atomowej".

d1gb3wo

Jednak obecnie światowe mocarstwa czekają przede wszystkim na odpowiedź w sprawie propozycji przedstawionej przez MAEA Rosji, Francji, USA i Iranowi 21 października w Wiedniu.

Według zachodnich dyplomatów projekt ten przewiduje, że Iran przekaże do końca 2009 roku 1200 z 1500 kilogramów posiadanych zapasów nisko wzbogaconego uranu do Rosji, gdzie zostanie on dodatkowo wzbogacony. Następnie z surowca tego powstaną we Francji rdzenie do reaktora badawczego w Teheranie. Propozycję zaakceptowały Rosja, USA i Francja.

d1gb3wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gb3wo
Więcej tematów