Iran: aresztowano Słowaka oskarżonego o szpiegostwo na rzecz CIA
Irańskie władze aresztowały Słowaka oskarżonego o szpiegostwo na rzecz amerykańskiej CIA - poinformowało w Bratysławie ministerstwo spraw zagranicznych. Słowak miał pozyskiwać informacje na temat "postępów naukowych" Iranu.
22.01.2013 | aktual.: 22.01.2013 17:58
- Mogę potwierdzić, że słowacki obywatel został aresztowany przez irańskie władze za domniemane zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa Iranu - powiedział rzecznik resortu Boris Gandel. Dodał, że słowaccy dyplomaci w Iranie chcieli złożyć wizytę aresztowanemu Słowakowi, ale nie uzyskali zgody.
Irańska telewizja państwowa w ubiegłym tygodniu opublikowała wypowiedzi obywatela kraju zachodniego, który przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz CIA. Bohaterem reportażu, zatytułowanego "Myśliwy złapany w zasadzkę", był ok. 30-letni mężczyzna, przedstawiony jako Matti Valok; jego narodowości nie sprecyzowano.
Według słowackich mediów chodzi o 26-letniego Mateja Valucha, który miał przyjechać do Teheranu latem ubiegłego roku do pracy w sektorze telekomunikacyjnym. Po raz ostatni kontaktował się z rodzicami na początku grudnia - poinformował dziennik "SME".
Irańska telewizja podała, że mężczyzna został aresztowany w sierpniu 2012 roku, po kilkumiesięcznej obserwacji przez irańskie służby. Oskarża się go o to, że nawiązał kontakty z irańskimi naukowcami, aby uzyskać informacje na temat "postępów naukowych kraju" za pośrednictwem założonej przez siebie "międzynarodowej firmy rekrutacyjnej, mającej siedzibę na Słowacji". Bohater reportażu oświadczył, że zwerbowała go CIA, i przeprosił Irańczyków za swoją działalność.
Teheran regularnie oskarża amerykańskie służby wywiadowcze o prowadzenie działalności szpiegowskiej w Iranie. Rzadko zdarza się jednak, by obcokrajowców przyznających się do takiej działalności pokazywała państwowa telewizja.
W telewizji zaprezentowano również wizerunki innych cudzoziemskich domniemanych szpiegów, nie precyzując jednak, czy i kiedy zostali aresztowani. Ludzie ci m.in. mieli pracować na rzecz CIA i "próbować zdobyć informacje na temat postępów biotechnologicznych Iranu" oraz jego "osiągnięć naukowych, nuklearnych i militarnych".