Irakowi zabrakło 3 lat do zbudowania bomby atomowej
Przed pierwszą wojną nad Zatoką Perską w 1991 roku Irak dzieliły trzy lata od uzyskania bomby atomowej - oświadczył naukowiec, który był osobistością numer 2 w irackim programie nuklearnym.
Noman Saad Eddin al-Noaimi, były dyrektor generalny irackiego programu nuklearnego, powiedział agencji Associated Press, że przed wstrzymaniem tego programu Irak zdołał wyprodukować niecały kilogram wysoko wzbogaconego uranu. Jak się szacuje, jedna bomba atomowa wymaga co najmniej 10 kilogramów takiego uranu.
"Wyprodukowanie odpowiedniej ilości wymagałoby w normalnych warunkach co najmniej dwóch dalszych lat. Przekształcenie tej substancji w broń zabrałoby kolejny rok" - powiedział al-Noaimi w Bejrucie, gdzie uczestniczył w konferencji na temat skutków wojny w Iraku.
Al-Noaimi, który przeszedł na emeryturę pod koniec lat 90., zaznaczył, że jest to jego osobista opinia. "Inni mogą być bardziej optymistyczni lub bardziej pesymistyczni, ale moja osobista ocena jest taka, że byliśmy od dwóch do trzech lat od tego celu, gdyby wszystko szło na wymaganym poziomie i z wymaganą prędkością" - powiedział.
Przedstawiony w poniedziałek na konferencji dokument, którego autorami są al-Noaimi oraz były szef irackiego programu atomowego, Dżafar Dia Dżafar, informuje, że większość instalacji nuklearnych w Iraku została zniszczona bądź uszkodzona w trakcie wojny nad Zatoką Perską w 1991 roku. Zespoły naukowców i techników uległy rozproszeniu, a cały program zlikwidowano na mocy rozkazu Saddama Husajna.