ŚwiatIrakijczycy przejmują kontrolę nad Babilonem

Irakijczycy przejmują kontrolę nad Babilonem

Iracka służba ochrony zabytków -
wyszkolona i wyposażona przez wielonarodową dywizję pod polskim
dowództwem - przejmuje opiekę nad pozostałościami starożytnego
Babilonu.
To jeden z etapów oddawania Irakijczykom ich dziedzictwa
kulturowego, który zakończy się w grudniu zupełnym opuszczeniem
obozu przez dywizję i przeniesieniem się do obozu Echo w Diwaniji.

Irakijczycy przejmują kontrolę nad Babilonem
Źródło zdjęć: © PAP

Od poniedziałku 20 funkcjonariuszy FPS (Facility Protection Service) będzie strzegło liczących kilka tysięcy lat ruin. Nie mają oni wprawdzie prawa np. zatrzymywać lub rewidować polskich żołnierzy, ale mogą powiadomić przez radio żandarmerię wojskową, jeśli zobaczą podejrzane zachowania.

A nie wolno np. zabierać leżących tu luzem cegieł, odłamków ceramiki i garnków - pozostałościach po wykopaliskach archeologicznych sprzed lat. Zabronione jest nie tylko chodzenie po odkopanych resztkach Babilonu, lecz także po murach zrekonstruowanych w latach 70. na rozkaz Saddama Husajna.

Innym zadaniem FPS będzie uniemożliwianie pozostawiania swoistych "pamiątek" - napisów na zrekonstruowanych murach.

Na razie osoby spoza obozu nie mogą zwiedzać tego miejsca. Zdarzało się, że przy bramie pojawiali się chętni do obejrzenia ruin, ale nie byli wpuszczani. FPS chce jak najszybciej udostępnić teren zwiedzającym. Turyści z całego świata będą tu mile widziani; zapewnimy im bezpieczeństwo - mówi szef służby ochrony zabytków prowincji Babil, płk Mohammad Rada Dawod. Podkreśla, że Irakijczycy będą w stanie skutecznie chronić miejscowe zabytki po opuszczeniu tego terenu przez dywizję.

W sierpniu tego roku iracki minister kultury Mufid al-Dżaziri powiedział, iż żołnierze dewastują i rozkradają zabytki Babilonu. Zaprzeczyło temu wtedy dowództwo dywizji. Także Dawod uważa, że polscy żołnierze nie wyrządzili tu żadnych szkód. Polscy archeolodzy przyznawali, że szkodliwa dla stanowiska archeologicznego jest lokalizacja lądowiska śmigłowców. Dywizja przypominała zaś, że decyzję o ustanowieniu obozu na terenie stanowiska archeologicznego podjęli Amerykanie, a o odpowiedzialności dywizji za Babilon można mówić dopiero od 3 września 2003 roku.

Według dywizji, ewentualne szkody spowodowane pobytem wojsk są dużo mniejsze, niż mogłyby być w wypadku braku wojskowej ochrony.

Babilon jest jedną z kolebek ludzkiej cywilizacji. Wiele miejsca zajmuje w Biblii, tu lokalizowano słynną wieżę Babel. Według Herodota, w Babilonie znajdowały się wiszące ogrody Semiramidy jeden z siedmiu cudów świata - stanowiące część pałacu Nabuchodonozora.

Początki miasta datowane są na rok 3000 p.n.e. W czasach rozkwitu liczyło około 100 tysięcy mieszkańców. Od czasów Hammurabiego (XVIII w. p.n.e.) Babilon był stolicą państwa, ośrodkiem politycznym i religijnym. W VI w. p.n.e. Babilon przeżywał okres największej świetności pod rządami Nabuchodonozora II. Do dziś zachowały się najcenniejsze zabytki z tego okresu - brama Isztar, tzw. droga procesyjna oraz kamienny posąg lwa.

Częściowa rekonstrukcja pałacu Nabuchodonozora za czasów Saddama Husajna pogłębia obecnie degradację pradawnych konstrukcji. Współczesne cegły położono bowiem na starożytnych fundamentach, które teraz są zgniatane i zapadają się.

Łukasz Starzewski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)