PolskaIrak największym polskim dłużnikiem

Irak największym polskim dłużnikiem

Aktualne zadłużenie Iraku wobec Polski, wraz
z odsetkami, wynosi ok. 700 mln USD. Powstało ono z tytułu
kredytów rządowych udzielonych Irakowi przez Polskę w latach 1984-
1988 - poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki
Społecznej na swoich stronach internetowych.

W wyniku działań wojennych między Kuwejtem i Irakiem wiele polskich firm poniosło straty materialne i finansowe. Irakijczycy rekwirowali m.in. sprzęt firm zagranicznych. Po tych wydarzeniach Rada Bezpieczeństwa ONZ utworzyła Fundusz Kompensacyjny Narodów Zjednoczonych oraz Komisję Kompensacyjną Narodów Zjednoczonych (UNCC), jako organy Rady Bezpieczeństwa do spraw wyrównania strat poniesionych przez państwa, podmioty gospodarcze i osoby fizyczne.

W latach 70-tych i 80-tych Polska zrealizowała w Iraku ok. 25 dużych projektów inwestycyjnych, w tym m.in. stalownię k. Basry, stalownię w Kurdystanie (w miejscowości Szamszemal, roboty budowlane), instalację kwasu fluorowodorowego w zakładach chemicznych Al-Kaim, kopalnię siarki w Miszraku, cukrownię w Mosulu, cementownię w Faludży, wapiennik w Kerbali, ok. 150 km autostrady Ramadi-Bagdad, ok. 200 km. drogi szybkiego ruchu Bagdad- Al-Nasirija.

Po inwazji Iraku na Kuwejt i wprowadzeniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ embarga ekonomicznego wobec Iraku polski rząd wydał w sierpniu 1990 r. rozporządzenie wprowadzające czasowy zakaz obrotu towarowego z tym krajem.

Wydarzenia te oznaczały w praktyce zawieszenie polsko-irackich stosunków gospodarczych. Zerwano lub zawieszono realizację kontraktów towarowych i usługowych. Irak wstrzymał płatności za kontrakty już zrealizowane, zawieszone zostały rozmowy i negocjacje w sprawie nowych kontraktów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)