ŚwiatIrak: konstytucja (może) w poniedziałek

Irak: konstytucja (może) w poniedziałek

Iracka Rada Zarządzająca wyraziła nadzieję, że podpisanie tymczasowej
konstytucji kraju nastąpi w poniedziałek. W piątek grupa polityków szyickich wniosła w ostatniej chwili przed podpisaniem konstytucji zastrzeżenia co do ostatecznego jej tekstu.

W wydanym oświadczeniu Rada stwierdziła, że wprawdzie w sprawie dokumentu panuje "ogólna zgoda", to jednak równocześnie "toczy się konstruktywny dialog (...) dotyczący ważnych, delikatnych kwestii".

"Rada spotka się ponownie w poniedziałek, 8 marca, by sfinalizować i podpisać ustawę" - stwierdzono w oświadczeniu, które oficjalnie potwierdza wcześniejsze zapowiedzi przesunięcia podpisania, pochodzące ze źródeł zbliżonych do Rady.

Entifadh Qanbar, rzecznik Irackiego Kongresu Narodowego Ahmada Szalabiego, jednego z najbardziej wpływowych szyickich członków Rady, oświadczył już 2 godziny wcześniej, w piątek późnym wieczorem, że tej nocy nie należy spodziewać się podpisania dokumentu, a rozmowy zostaną wznowione w poniedziałek o godzinie 10:00 czasu miejscowego (8:00 czasu polskiego).

Gdyby również w poniedziałek nie udało się sfinalizować prac nad tymczasową konstytucją, a zwłoka przedłużyłaby się na następne dni i tygodnie, mogłoby to zagrozić amerykańskim planom przekazania Irakijczykom władzy do końca czerwca.

Nieoficjalnie mówi się, że zastrzeżenia grupy szyickich członków Rady dotyczą podziału władzy w kraju. Politycy szyiccy, reprezentujący społeczność stanowiącą większość w Iraku, domagają się zapewnienia im mocniejszej pozycji w przyszłych władzach, co może doprowadzić do konfliktu z pozostałymi głównymi społecznościami - sunnicką i kurdyjską.

Kwestionując zapisy konstytucyjne szyiccy członkowie Rady kierują się prawdopodobnie sugestiami duchowego przywódcy społeczności szyickiej, wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego, który już kilka tygodni temu zażądał jak najszybszych wyborów powszechnych w Iraku, ale później warunkowo wycofał to żądanie, mogące łatwo zagwarantować szyitom przewagę w wybieralnych organach władzy.

Iracka Rada Zarządzająca, w której szyici mają 13 przedstawicieli na ogółem 25 członków, uzgodniła tymczasową konstytucję już w poniedziałek nad ranem. Mimo kilkutygodniowych prac uzgodnienia - jak się okazało - nie były jednak do końca wiążące.

Piątkowa, przygotowana z dużą pompą, ceremonia zakończyła się niepowodzeniem już po raz drugi - początkowo uroczyste podpisanie miało się odbyć w środę, ale po serii niezwykle krwawych zamachów w Karbali i Bagdadzie, w których zginęło prawie 200 osób, zostało przesunięte o 2 dni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)