Irak: już 115 zabitych w zamachu na targu. ISIS zaatakowało w czasie przygotowań do Id al-Fitr

Bilans ofiar śmiertelnych zamachu, do którego doszło w piątek wieczorem na targu w miejscowości Chan Bani Saad w prowincji Dijala na północny wschód od Bagdadu, wzrósł do 115; co najmniej 170 osób jest rannych. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zniszczenia po ataku w Iraku
Zniszczenia po ataku w Iraku (AFP, Fot: Ahmad Al-Rubaye)
WP

Z oświadczenia IS wynika, że zamachowiec samobójca miał trzy tony materiałów wybuchowych w półciężarówce, która eksplodowała na zatłoczonym targu. Wierni, głównie szyici, przygotowywali się do obchodów święta Id al-Fitr, kończącego święty miesiąc muzułmanów - ramadan.

Według przedstawiciela lokalnej policji eksplozja kompletnie zdewastowała targowisko, a zrozpaczony tłum po wybuchu zaczął niszczyć zaparkowane w okolicy samochody.

Do zamachu przyznało się na Twitterze Państwo Islamskie.

WP

- To jest naprawdę okropna rzeź, poza wszelkimi granicami cywilizowanego zachowania - powiedział w sobotę Jan Kubis, specjalny przedstawiciel misji ONZ w Iraku.

Chan Bani Saad położone jest około 20 kilometrów na północny wschód od Bagdadu. Znaczną część regionu, w którym znajduje się ta głównie szyicka miejscowość, kontrolują bojownicy IS.

W ostatnią niedzielę w serii zamachów w Bagdadzie zginęło 35 osób a ponad 80 zostało rannych. Zamachów dokonano głównie w dzielnicach zamieszkałych przez szyitów.

Polub WP Wiadomości
WP
WP