Iracki rząd pozbawił immunitetu zagraniczne firmy ochroniarskie
Rząd iracki postanowił pozbawić
immunitetu wszystkie działające w Iraku zagraniczne firmy
ochroniarskie.
Rząd zebrał się dziś i zdecydował o uchyleniu prawa przyjętego w 2004 roku przez tymczasową administrację koalicyjną, dotyczącego przedsiębiorstw ochroniarskich - oświadczył w komunikacie rzecznik rządowy Ali al-Dabbagh.
Prawo, na którym opiera się działalność takich firm zostało przyjęte w czasach tymczasowej administracji Paula Bremera. Mówi ono, że wszyscy uczestnicy zagranicznych misji wojskowych lub cywilnych nie podlegają prawodawstwu irackiemu.
Iracki rząd zaznaczył także, iż przyjął nowe przepisy regulujące działalność takich firm.
Bagdad podjął tę decyzję w związku z kilkoma incydentami z uczestnictwem zagranicznych firm ochroniarskich. Do najbardziej znamiennego doszło 16 września w Bagdadzie; wówczas - jak twierdzą irackie władze - pracownicy amerykańskiej firmy Blackwater "rozmyślnie" zabili 17 osób. Sprawę bada wspólna amerykańsko- iracka komisja. Blackwater już stracił licencję na pracę w Iraku.
Liczbę wszystkich ochroniarzy na terytorium irackim szacuje się na ok. 30 tysięcy ludzi. Po amerykańskiej armii stanowią drugą co do liczby siłę w kraju. Dla wielu Irakijczyków to jednak zwykli najemnicy, dbający o własne zyski i działający ponad prawem.