ŚwiatIracki kocioł

Iracki kocioł

(RadioZet)

Pięciu Irakijczyków zginęło od kul polskich żołnierzy. W zamachach śmierć poniosło siedmiu Amerykanów i blisko 30 Irakijczyków. Bułgarskie wojska proszą o wsparcie, a Norwegia zapowiada, że jej żołnierze nie zostaną w Iraku dłużej niż do czerwca – to bilans ostatnich godzin w Iraku.

Iracki kocioł
Źródło zdjęć: © RadioZet

Pięciu Irakijczyków zginęło w starciu z Polakami w Karbali. W nocy polski patrol natknął się na kilku podejrzanych. Kiedy mężczyźni zauważyli żołnierzy, zaczęli strzelać z granatników i karabinów kałasznikowa. Patrol odpowiedział ogniem. Żaden z naszych żołnierzy nie odniósł obrażeń.

Pięciu żołnierzy amerykańskich zginęło, a sześciu zostało rannych, w wyniku ostrzelania przez Irakijczyków bazy pod miastem Tadżi na północ od Bagdadu.

Dwaj żołnierze USA zginęli, a jeden został ranny w wyniku ataku na konwój w rejonie miasta Kut w południowym Iraku.

Co najmniej 11 Irakijczyków zginęło, a 30 zostało rannych, gdy rakiety lub pociski moździerzowe spadły na zatłoczony bazar na szyickim przedmieściu Bagdadu. Nie wiadomo, kto był sprawcą zamachu.

Czterech irackich policjantów poniosło zginęło, a 16 osób, w tym 12 policjantów, zostało rannych rano w wyniku wybuchu samochodu-pułapki w pobliżu bazy amerykańskiej w centrum Tikritu. Także w tym wypadku nic na razie nie wiadomo o sprawcach zamachu.

Eksplozja bomby, podłożonej przy drodze koło miejscowości Haswa na południe od Bagdadu, zabiła 14 Irakijczyków, jadących autobusem do stolicy. Dwanaście osób zostało rannych.

Bułgaria zwróciła się do partnerów z międzynarodowej koalicji o dodatkową pomoc dla zagwarantowania bezpieczeństwa kontyngentu bułgarskiego. 450-osobowy kontyngent bułgarski działa w Karbali w południowo-środkowej strefie pod polskim dowództwem. W piątek w Karbali zabito sierżanta Dymityra Dymitrowa, który jest szóstą ofiarą śmiertelną w kontyngencie bułgarskim.

Tymczasem Oslo odrzuciło w piątek apel Stanów Zjednoczonych o pozostawienie żołnierzy norweskich w Iraku dłużej niż do zaplanowanego wycofania ich w czerwcu. Norwegia, która nie poparła wojny z Irakiem, wysłała około 180 żołnierzy, aby pomogli w stabilizacji sytuacji na południu Iraku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)