IPN zbiera relacje odchodzących świadków historii
Ponad 100 świadectw historii zebrał Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu "Notacje" - uzyskiwania relacji uczestników ważnych wydarzeń z dziejów Polski. IPN zdążył m.in. nagrać wspomnienia zmarłych niedawno ks. Zdzisława Peszkowskiego i abpa Kazimierza Majdańskiego.
Dokumentowanie świadectw uczestników, a nawet tylko obserwatorów ważnych wydarzeń (tzw. historia mówiona), uchodzi już od dawna za równoprawną metodę badawczą - podkreśla rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
Dotychczas - ze względu na "nieubłagane prawa demografii" - IPN zbierał relacje głównie osób mogących dostarczyć informacji o II wojnie światowej i początkach PRL, szczególnie w środowiskach kombatanckich, więźniów obozów niemieckich i sowieckich, osób związanych z niepodległościową opozycją oraz Kościołem.
Z biegiem czasu będziemy w coraz większym stopniu dokumentować działania opozycji antykomunistycznej w PRL i przebieg kryzysów w dziejach Polski powojennej, aż do jej ostatniej dekady - zapowiada Arseniuk.
Znajdujące się w IPN zarchiwizowane i zdigitalizowane nagrania będą wykorzystywane w celach naukowych i edukacyjnych. Skróty najciekawszych materiałów będą udostępnianie na płytach DVD - jako pomoce dydaktyczne dla nauczycieli historii.
Projekt realizują pracownicy pionu naukowo-edukacyjnego IPN, a także wolontariusze, często studenci historii i dziennikarstwa.
Najgłośniejszą inicjatywą zbierania relacji od świadków historii jest projekt pod patronatem amerykańskiego reżysera Stevena Spielberga, polegający na zbieraniu zapisów wideo osób, które przeżyły holokaust - zorganizowaną przez Niemców podczas II wojny światowej zagładę 6 mln europejskich Żydów.