PolskaIPN zaprasza Wałęsę na obchody 30-lecia Solidarności

IPN zaprasza Wałęsę na obchody 30‑lecia Solidarności

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza Lecha Wałęsę na obchody 30-lecia powstania Solidarności. Zdaniem prezesa IPN Janusza Kurtyki, b. prezydent Polski będzie mile widzianym gościem.

IPN zaprasza Wałęsę na obchody 30-lecia Solidarności
Źródło zdjęć: © PAP

17.03.2010 | aktual.: 17.03.2010 15:23

- Pan prezydent Lech Wałęsa jest zawsze mile widzianym gościem na każdej imprezie Instytutu Pamięci Narodowej. Z całą pewnością będą do niego wysłane zaproszenia - powiedział Kurtyka. - Były prezydent Polski jest bardzo ważną postacią dla "Solidarności" kiedyś i obecnie. Liczę, że na jednej z naszych imprez pan prezydent zechce się pojawić. Serdecznie go zapraszam, zwłaszcza na imprezę w Gdańsku, która będzie miała miejsce w wigilię rocznicy zwycięskiego strajku - dodał Kurtyka.

Kurtyka przypomniał jednak, że Wałęsa nie jest na przygotowanej przez IPN liście represjonowanych przez aparat bezpieczeństwa PRL, ponieważ jego obecność na niej nie spełnia "twardych wymogów ustawowych".

- Lech Wałęsa był sztandarem "Solidarności" w latach 80-tych, ale też trzeba pamiętać o tym, że Lech Wałęsa był postacią, w której życiorysie odbijają się wszystkie meandry i dramaty najnowszych dziejów Polski, a jednym z elementów owych meandrów i dramatów jest oczywiście ten krótki okres na początku lat 70. współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, współpracy, którą pan prezydent Wałęsa zerwał i później był osobą przez bezpiekę rozpracowywaną, a historia sprawiła, że stał się symbolem polskiego marzenia o wolności - powiedział Kurtyka.

Także obecny na konferencji przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek powiedział, że liczy na obecność Wałęsy na rocznicowych uroczystościach. - Lech Wałęsa jest pozytywnym bohaterem najpiękniejszych stron z najgorszej historii Polski z lat ostatnich. I tego nic nie zmieni. To jest poza wszelką dyskusją - powiedział szef "Solidarności".

Podkreślił jednak, że 30-lecie "Solidarności" to przede wszystkim święto narodu polskiego, który po 1989 r. odzyskał pełną niepodległość. - Rocznica urodzin "Solidarności" nie powinna służyć wystawianiu pomników komukolwiek i wynoszenia tego czy innego na cokoły. To jest dzień, w którym elity powinny pochylić głowę przed narodem. Jeśli powinniśmy stawiać komukolwiek pomnik, to wspaniałemu narodowi polskiemu - uznał Śniadek. Przedstawił także rocznicowe logo obchodów, które dostępne jest na stronie związku. Jak zapowiedział, NSZZ "Solidarność" rozpocznie obchody od pielgrzymki do Watykanu w dniach 10-11 kwietnia. - Wyrazimy tam wdzięczność ojcu "Solidarności" - Janowi Pawłowi II - mówił Śniadek.

Podkreślił też, że NSZZ "Solidarność" w związku z 30-leciem istnienia ma trzy podstawowe przesłania do opinii publicznej. - Po pierwsze jest jedna "Solidarność", bez podziałów (...) po drugie jako ruch społeczny była i jest związkiem zawodowym, po trzecie jest nadal pracownikom bardzo potrzebna - wymieniał Śniadek. Wśród najważniejszych wydarzeń wspólnie organizowanych przez IPN i NSZZ "Solidarność" jest "I Flis Wolności" rzeką Wisłą. Na trasie spływu od Krakowa, przez m.in. Sandomierz, Warszawę, Toruń, do Gdańska odbędą się spotkania edukacyjne z mieszkańcami miast, wydarzenia artystyczne, wystawy i panele dyskusyjne dotyczące "Solidarności".

Jak poinformował dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Łukasz Kamiński, w wielu miastach Polski m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie, Kielcach, Poznaniu i Wrocławiu odbędzie się szereg wydarzeń, które przypomną młodszemu pokoleniu dzieje i rolę "Solidarności" w najnowszych dziejach. Np. w Krakowie otwarte zostaną wystawy: "Opozycja i opór społeczny 1975-1989" i "PRL w krzywym zwierciadle propagandy" oraz wystawa plenerowa o krakowskim Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Główne centralne obchody 30-lecia istnienia związku odbędą się w sierpniu w Gdańsku, gdzie zostanie zorganizowany "Gdański Dzień z Solidarnością". Planowany jest m.in. Maraton Solidarności (z Gdyni do Gdańska), międzynarodowa konferencja EZZA "Dialog społeczny w Europie", uroczysty XXIV Krajowy Zjazd Delegatów NZSS "Solidarność" oraz koncert galowy "Solidarność to znaczy jeden i drugi". Kamiński zwrócił także uwagę na planowaną publikację siedmiu tomów syntezy dziejów Związku, przedstawiającej jego historię z perspektywy centralnej i regionalnej. Ukażą się także pierwsze trzy tomy "Encyklopedii Solidarności", w których znajdzie się ok. 3000 biogramów, ponad 1000 haseł i obszerne kalendarium.

Prezes IPN podsumował, że do 2011 r. Instytut planuje wydać łącznie ponad 100 publikacji dotyczących Solidarności. Dodał też, że wszystkie organizowane przez IPN wydarzenia są ściśle organizowane we współpracy z NZSS "Solidarność".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)