Trwa ładowanie...
d4ccwbp
25-06-2008 15:40

IPN wykorzysta materiały z filmu "Trzech kumpli"?

IPN może wykorzystać materiały Ewy Stankiewicz i Anny Ferens, z których powstał film "Trzech kumpli" - powiedział prokurator Piotr Piątek z krakowskiego IPN, prowadzący śledztwo w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. W filmie, na który złożyły się dziesiątki godzin nagrań, pojawia się sugestia, że do śmierci Stanisława Pyjasa mogło przyczynić się odkrycie przez niego agenturalnej działalności Lesława Maleszki.

d4ccwbp
d4ccwbp

Piotr Piątek nie chce komentować tez zawartych w filmie, jednak podkreśla, że praca autorek może zostać wykorzystana przez IPN. Według Piątka prokurator-referent zwróci się o udostępnienie materiałów zawartych w dokumencie. W filmie wypowiadają się bowiem osoby, które występują jako świadkowie w śledztwie.

Zdaniem Bronisława Wildsteina sugestia, jakoby do śmierci Stanisława Pyjasa mogło przyczynić się odkrycie przez niego agenturalnej działalności Lesława Maleszki, jest tylko jedną z wielu hipotez. Choć od śmierci Stanisława Pyjasa minęło 31 lat, sprawa do dziś nie została wyjaśniona.

Bronisław Wildstein zaznacza, że Lesław Maleszka był dla Służby Bezpieczeństwa bardzo ważnym agentem, a raporty, które tworzył, były niezwykle cenne. Jednak w opinii Wildstein trudno określić, czy ewentualne zdekonspirowanie Maleszki mogło być jednym z powodów zabójstwa Pyjasa.

Andrzej Mietkowski, w latach 70. członek Studenckiego Komitetu Solidarności, uważa tę hipotezę za prawdopodobną. Podkreśla, że Stanisław Pyjas wiedział, iż jest inwigilowany i mógł domyślać się, kto na niego donosi, chociażby na podstawie anonimów, które dostawał.

d4ccwbp

Stanisław Pyjas, student-opozycjonista, został śmiertelnie pobity 7 maja 1977 roku w Krakowie. Do dziś nie udało się ustalić okoliczności jego śmierci.

W ubiegłym miesiącu nowe śledztwo w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa podjął krakowski IPN. Jego pracownicy dotarli m.in. do nowych informacji dotyczących tajnych współpracowników SB, którzy inwigilowali Pyjasa i grupę związanych z nim opozycjonistów.

d4ccwbp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ccwbp
Więcej tematów