IPN umorzy śledztwo ws. zamachu na papieża Jana Pawła II
Katowicki IPN umorzy śledztwo, dotyczące zamachu na papieża Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku. Nastąpi to po jego kanonizacji 27 kwietnia - pisze dziennik "Polska".
Jak czytamy w gazecie, zebrane w 240 tomach akt dowody wskazują niezbicie na tak zwany ślad bułgarski. Z zamachowcem Alim Agcą współdziałali wspólnicy z tureckiego świata przestępczego i kontrolujący ich funkcjonariusze służb specjalnych Bułgarii.
IPN, który prowadzi postępowanie w tej sprawie od ponad siedmiu lat, już od dawna zapowiadał, że śledztwo zakończy się umorzeniem. Jak przekonują śledczy, nie przekreśla to jego dokumentacyjnej wartości. Śledztwo ma wielowątkowy i skomplikowany charakter, wymaga przeglądu bardzo obszernego materiału archiwalnego, w tym także opatrzonego klauzulą tajności.
13 maja 1981 r. na placu Świętego Piotra do papieża strzelał turecki terrorysta Mehmet Ali Agca, a inspiratorami zamachu mogły być sowieckie służby specjalne. Agcę schwytano natychmiast po zamachu. W lipcu 1981 r. zaczął się proces. Skazano go na dożywotnie więzienie. W 1983 r. Jan Paweł II odwiedził go w rzymskim więzieniu. W czerwcu 2000 r. prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi ułaskawił zamachowca. Śledztwo nie wyjaśniło tła zamachu. Przed dwoma laty Agca został wypuszczony z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za zabójstwo tureckiego dziennikarza. W sumie spędził za kratami 30 lat.
Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Jest na stałe wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej.