Trwa ładowanie...

IPN ujawni kolejne nazwiska ofiar reżimu komunistycznego

Najpóźniej we wrześniu poznamy kolejne nazwiska zidentyfikowanych ofiar komunistycznego reżimu ekshumowanych na warszawskich Powązkach - informuje "Nasz Dziennik". - Są kolejne nazwiska - potwierdza dr hab. Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN. Niemniej, tożsamość kolejnych osób będzie podana dopiero na specjalnej konferencji.

Share
IPN ujawni kolejne nazwiska ofiar reżimu komunistycznegoŹródło: WP.PL, fot: Agnieszka Hrynkiewicz
dm1ulb3

Według dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka - pełnomocnika prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego - teraz najważniejszy jest drugi etap prac ekshumacyjnych na Powązkach, który ma się rozpocząć już 13 maja.

Z tego względu nie można podać pewnego terminu ogłoszenia kolejnych zidentyfikowanych nazwisk. Być może dojdzie do tego w czerwcu, ale niewykluczony jest późniejszy termin, czyli wrzesień.

- Myślę, że w czerwcu, po zakończeniu drugiego etapu, będziemy chcieli taką konferencję przygotować, ale będzie to zależało od tego, jak ta faza prac na Powązkach będzie przebiegać, jak szybko się zakończy - mówi Szwagrzyk.

dm1ulb3

- Nie jesteśmy w stanie pracować w dwóch miejscach naraz - dodaje dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie są prowadzone prace identyfikacyjne. - Następna konferencja na pewno będzie w Szczecinie, prawdopodobnie po wakacjach, jak już wrócimy z Łączki i będziemy więcej wiedzieć, i będziemy mogli więcej powiedzieć - dodaje.

Do tej pory udało potwierdzić się tożsamość kilku kolejnych osób. - Są kolejne nazwiska - potwierdza Szwagrzyk. - Kilka kolejnych osób mamy typowanych w tej chwili - mówi Ossowski. - Po powrocie z Powązek ta liczba może wzrosnąć - dodaje genetyk.

Ossowski apeluje również o przekazywanie przez rodziny osób, których bliscy prawdopodobnie spoczywają w kwaterze "Ł" na wojskowych Powązkach, materiału do badań genetycznych. Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów - tworzona w Szczecinie - ciągle jest niepełna.

- Mamy w tej chwili pobrany materiał od około 30-40 proc. rodzin osób, które mogą spoczywać na Łączce - wyjaśnia genetyk i podkreśla, że "każda publikacja, która pojawia się w prasie, powoduje, że wzrasta ilość przekazywanego materiału".

dm1ulb3

Dotychczas zidentyfikowane ofiary komunizmu

W pierwszym etapie prac przeprowadzonych w zeszłym roku - czytamy w dzienniku - wydobyto szczątki 109 osób. Dotychczas udało się zidentyfikować na podstawie badań genetycznych sześciu żołnierzy, ofiar terroru komunistycznego. Są to: por. Edmund Bukowski, kpt. Stanisław Łukasik, Eugeniusz Smoliński, których nazwiska podano w grudniu zeszłego roku, oraz ppłk Stanisław Kasznica, por. Tadeusz Pelak, por. Bolesław Budelewski i Stanisław Abramowski, których dane ujawniono w lutym.

II etap prac ekshumacji na Powązkach rozpocznie się 13 maja.

dm1ulb3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm1ulb3
Więcej tematów