IPN udostępni włoskiemu sędziemu materiały o zamachu na Papieża
Włoski sędzia Ferdinando Imposimato, który
przez wiele lat prowadził dochodzenie w sprawie zamachu na Jana
Pawła II uzyska pełny dostęp do zgromadzonych na ten temat
dokumentów, którymi dysponuje pion śledczy Instytutu Pamięci
Narodowej, jeżeli się o to zwróci - zapewnił prof. Witold Kulesza z IPN.
O wizycie w Polsce w lutym włoskiego sędziego, który chce zapoznać się z dokumentami zgromadzonymi w IPN na temat zamachu na papieża, napisało wtorkowe "Życie Warszawy". Informację o planowanej wizycie potwierdził sędzia.
Szef pionu śledczego IPN prof. Kulesza przypomniał, że Instytut Pamięci Narodowej nie wszczął do tej pory polskiego śledztwa w sprawie usiłowania zabójstwa Jana Pawła II. Zaznaczył jednocześnie, że analizowane i badane są wszystkie publikacje i dokumenty, które dotyczą zamachu na Ojca Świętego, w tym dokumenty przekazane przez niemieckie Archiwum Stasi.
Z dokumentów tych jednak nie wynika, by służby specjalne państw Układu Warszawskiego brały udział w przygotowaniu zamachu na Jana Pawła II. Wynika z nich natomiast jednoznacznie, że władze bułgarskie zwróciły się do swoich enerdowskich towarzyszy, by ci podjęli za pomocą środków jakimi dysponują akcje propagandową, która uwolni Bułgarię od wszelkich podejrzeń co do udziału w zorganizowaniu zamachu na Papieża - powiedział Kulesza.
Dodał, że są również dokumenty z których wynika, że w ramach akcji propagandowej podejmowane mają być działania w celu przypisania udziału w zamachu Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych.
W niedzielę Imposimato powiedział, że zamachowiec Ali Agca potwierdził w rozmowach z nim, że to bułgarskie służby na żądanie KGB kazały mu zabić Papieża. Ujawnił, że w latach 1997-2000 osadzony wówczas we włoskim więzieniu Agca udzielił mu wielu informacji.
Ali Agca wiele mi powiedział i wytłumaczył, współpracował ze mną. Wyjaśnił mi także swoje motywy, w tym to, dlaczego kłamał i podawał różne wersje wydarzeń. Mogę jednak powiedzieć, że w rozmowach ze mną, przeprowadzonych w więzieniu, potwierdził, że został wysłany przez bułgarskie służby specjalne, które działały na rozkaz KGB - podkreślił sędzia Imposimato.
Przyznał, że chciałby spotkać się z Agcą, gdy wyjdzie on na wolność (ma zostać zwolniony z tureckiego więzienia w przyszłym tygodniu), ale wyraził obawę, że nie będzie to możliwe, gdyż - jak podkreślił - życie Turka jest w niebezpieczeństwie. Już tylko on mógłby obecnie ujawnić kulisy zamachu na Jana Pawła II - dodał włoski sędzia.