Trwa ładowanie...
d305o7y

IPN: mord na Polakach z Brzostowicy

Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku wszczął śledztwo w sprawie komunistycznej zbrodni dokonanej we wrześniu 1939 r. w Brzostowicy Małej k. Grodna na Białorusi. Z rąk Białorusinów i Żydów należących do komunistycznych bojówek zginęło tam kilkudziesięciu polskich mieszkańców.

d305o7y
d305o7y

Gdy wchodzili Sowieci, uaktywniały się grupy komunizujące i za przyzwoleniem, że nie będą pociągani do odpowiedzialności, dokonywali rozrachunków. Dotykało to różnych grup ludności polskiej - powiedział w czwartek prokurator Radosław Ignatiew, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Podobne śledztwo białostoccy prokuratorzy IPN prowadzą w sprawie zdarzeń w - znajdującym się niedaleko Brzostowicy - Lerypolu.

Według przekazów dotyczących Brzostowicy Małej, we wrześniu 1939 r. miejscowi komuniści, głównie Białorusini i Żydzi, w okrutny sposób wymordowali wszystkich polskich mieszkańców Brzostowicy. Zginęło tam ok. 50 osób.

_ Zbrodni dopuścili się głównie sąsiedzi ofiar. Byli oni powiązani ze środowiskami uznawanymi za komunizujące_ - dodał Ignatiew.Wyjaśnił, że śledztwo jest prowadzone na podstawie dekretu z lat 40. o wymiarze kary dla faszystowskich zbrodniarzy winnych zabójstw na ludności. Jeden z jego artykułów mówi o karaniu tych, którzy szli na rękę władzy państwa niemieckiego lub z nim sprzymierzonego, biorąc udział w zabójstwach.

Związek Radziecki był w czasie, gdy doszło do zdarzeń w Brzostowicy, niewątpliwie sprzymierzeńcem Niemiec - dodał prokurator. Ignatiew zwrócił uwagę, że prowadzący to śledztwo nie znaleźli w archiwach żadnych śladów postępowań karnych wobec winnych tej zbrodni. IPN ustalił już pierwszych świadków, którzy niebawem zostaną przesłuchani. (miz)

d305o7y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d305o7y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj