IPN chce jeszcze raz szukać miejsc pochówku ofiar UB
Białostocki IPN chce jeszcze raz zbadać, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, miejsca na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku, co do których jest przypuszczenie, że spoczywają tam szczątki ofiar represji UB - poinformował prokurator Jerzy Kamiński z oddziału IPN w Białymstoku.
Badania przy użyciu georadaru przeprowadzono w marcu. Ich wskazania nie dały podstaw do jednoznacznej oceny, że w zbadanych miejscach spoczywają szczątki, ale w kilku prawdopodobieństwo pochówków specjaliści ocenili na od 60 do 11%.
Jak powiedział prok. Kamiński, właśnie w tych miejscach badania będą powtórzone, planowane są tam też odwierty geologiczne. W jego ocenie, prace te mogą zostać przeprowadzone w sierpniu. Jeżeli dadzą pozytywny wynik, nastąpi ekshumacja.
Zaznaczył jednak, że biegły zastrzega, iż w tych miejscach mogą być pochowani ludzie w okresie, od trzydziestu do stu lat wstecz.
Mogą tam więc leżeć i szczątki z początku dwudziestego wieku i z lat czterdziestych (...), tutaj nie ma pewności. Jeżeli byśmy zdecydowali się na ekshumację, to oczywiście tylko w tym celu, żeby dokonać pochówku bez pewności, z jakiego okresu pochodzą te szczątki - dodał Kamiński.
IPN zamierza również, do czasu tych ponownych badań geofizycznych, zebrać materiały, które pozwoliłyby przeprowadzić takie badania w innych miejscach, gdzie mogą być pochowane ofiary powojennych represji komunistycznych, m.in. w podbiałostockich Olmontach. Mieszkańcy tej wsi mówią o tym, iż po wojnie przeprowadzono tam egzekucje.
Teren aresztu śledczego w Białymstoku jest jednym z lepiej udokumentowanych miejsc egzekucji i pochówków ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa.
Według historyków z białostockiego oddziału IPN, z najnowszych badań wynika, że w białostockim więzieniu wykonano ok. 250 wyroków śmierci. Oceniają oni, że znajduje się tam przynajmniej kilka miejsc pochówku, choć do końca nie wiadomo, ilu ofiar represji UB.
To przede wszystkim osoby zamordowane na mocy wyroków sądowych, zamęczone w czasie śledztwa lub poległe w czasie obław na oddziały partyzanckie. W tym miejscu mogą być pogrzebane również zwłoki ofiar egzekucji z czasu II wojny światowej.