IPN cenzuruje historię?
"Trybuna" pisze, że
Instytut Pamięci Narodowej ukrył jeden z najważniejszych
dokumentów programowych pierwszej "Solidarności". Chodzi o Program
NSZZ "Solidarność" uchwalony przez I Krajowy Zjazd Delegatów.
Ten dokument o otwarcie lewicowej wymowie dowodzi, że strajkującym robotnikom 25 lat temu nie chodziło o wprowadzenie w Polsce kapitalizmu i planu Balcerowicza. Marzył im się samorządowy socjalizm, inny od ówczesnego biurokratycznego systemu i zupełnie różny od obecnej Polski.
Ten program uchwalono demokratycznie na zjeździe reprezentującym 10-milionowy ruch robotniczy, jakim wtedy była "Solidarność". Dla IPN taki dokument nie istnieje. Podwładni Leona Kieresa wymazali go z historii, jak Stalin Trockiego. Wszystko to dzieje się przy okazji obchodów 25-lecia powstania związku.
Do ostatniego numeru "Biuletynu IPN", wydanego specjalnie na 25. rocznicę "Solidarności", dołączona została płyta CD, na której znajdują się wszystkie numery "Tygodnika Solidarność" z 1981 r., w tym również specjalne dodatki do "Tygodnika Solidarność". W wydawnictwie IPN brakuje tylko programu I Zjazdu "Solidarności".
Do 29. numeru "Tygodnika" z 16 października 1981 r. dołączona była specjalna wkładka, w której opublikowano Program NSZZ "Solidarność". Dla tej wkładki zabrakło miejsca na płycie CD.
Ryszard Bugaj, który współtworzył część gospodarczą programu "Solidarności" nie rozumie, dlaczego tak się stało. - W sensie oficjalnej wypowiedzi Związku, był to chyba najważniejszy nasz dokument. Ważny w rozumieniu pewnej samoświadomości "Solidarności". Historycznie rzecz biorąc, tylko postulaty strajkowe były tak ważne - ocenia Bugaj z rozmowie z "Trybuną". - Do tej pory mam to u siebie w domu, na półce w archiwum - przyznaje. (PAP)