Polska"Internet w Szkołach" - podsumowanie projektu

"Internet w Szkołach" - podsumowanie projektu

(inf.własna)

Obraz

W czwartek 24 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się gala podsumowująca inicjatywę Aleksandra Kwaśniewskiego Internet w Szkołach - Projekt Prezydenta RP w 2001 roku. Prezydent wręczy okolicznościowe statuetki i dyplomy sponsorom, patronom oraz organizacjom, które wspierały projekt w ub. r. Bezpośrednią transmisję tego wydarzenie będzie można oglądać na stronach Wirtualnej Polski.

Prezydencka inicjatywa jest ogólnopolskim przedsięwzięciem, które ma na celu popularyzację nowych technologii wśród młodzieży szkolnej i akademickiej. Program ten jest realizowany przy współpracy z założoną przez Polską Akademię Nauk - Polską Fundacją Upowszechniania Nauki - i jest finansowany ze środków pozabudżetowych.

Celem programu jest także wyrównywanie szans polskiej młodzieży szkolnej w całym kraju. Dostęp do nowoczesnych pomocy naukowych umożliwiających pozyskiwanie i selekcjonowanie informacji oraz umiejętność korzystania z najnowszych osiągnięć technologicznych są bowiem niezbędnym warunkiem udanego startu młodych ludzi.

Dzięki inicjatywie prezydenta Kwaśniewskiego do końca 2001 roku udało się stworzyć na terenie całego kraju 118 laboratoriów komputerowych w szkołach, do których uczęszcza przeszło 61 tysięcy uczniów i studentów. W ramach projektu przekazano pracownie komputerowe także dla szkół z regionów, które najbardziej ucierpiały na skutek zeszłorocznych powodzi.

Część spośród zainstalowanych laboratoriów to pracownie wyposażone w sprzęt niezwykle wysokiej klasy - znacznie przekraczające standardy stosowane obecnie w edukacji.

Wśród obdarowanych znalazły się m.in. nowoutworzone uczelnie - Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej, które dodatkowo wyposażono w wysokiej klasy sieciowe kopiarki cyfrowe.

W 2001 roku stworzono także laboratoria komputerowo-internetowe w trzech policyjnych centrach szkoleniowych - w Szczytnie, Katowicach i Legionowie oraz w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Obraz

Jednym z pól działalności inicjatywy Aleksandra Kwaśniewskiego jest także propagowanie nowych technologii poprzez organizację ogólnopolskich konkursów. Podczas czwartkowej gali zostanie ogłoszony na przykład konkurs, przeznaczony dla uczniów szkół średnich, realizowany wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych, który będzie polegał na symulacji gry giełdowej. Jak mówią organizatorzy ma on nauczyć dobrze inwestować i lepiej wykorzystywać Internet.

Ponadto w czwartek rozpocznie się kolejna już edycja realizowanego wspólnie z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej konkursu "EuroSzkoła w Internecie". Jego celem będzie stworzenie, utrzymanie oraz aktualizacja witryny internetowej szkoły. Konkurs będzie też przybliżał uczniom tematykę integracji europejskiej wraz ze zjawiskami towarzyszącymi temu procesowi - czym jest Unia Europejska i czego młodzi ludzi w Polsce mogą oczekiwać w czasach międzynarodowej integracji.

W ubiegłym roku do rywalizacji zgłoszono kilkaset prac. Każdy zespół redakcyjny składał się z 4 uczniów oraz nauczyciela-opiekuna. Z poszczególnych województw wyłaniano i nagradzano trzy najlepsze prace, z których dwie najlepsze kwalifikowano do finału ogólnopolskiego.

W trakcie całego konkursu odbyło się 16 finałów wojewódzkich, a 20 czerwca 2001 r. w Pałacu Prezydenckim - podczas finału ogólnopolskiego - prezydent Kwaśniewski nagrodził najlepsze zespoły z całego kraju.

Obraz

Stworzone witryny reprezentowały nadzwyczaj wysoki poziom - zarówno merytoryczny, jak i techniczny. Jury konkursu stwierdziło, że mogą one z powodzeniem konkurować z witrynami tworzonymi przez profesjonalne firmy. Poziom okazał się na tyle wysoki, że przyznano dodatkowe wyróżnienia na poziomie wojewódzkim oraz ogólnopolskim.

W 2002 roku planuje się utrzymanie wyposażania szkół wszystkich szczebli w laboratoria komputerowe. Założeniem tegorocznym jest dostarczanie sprzętu głównie do wyspecjalizowanych wydziałów szkół wyższych, choć dostaną go także szkoły podstawowe. W ograniczonym zakresie przewiduje się również pomoc w wyposażaniu w pracownie komputerowe szkół średnich i gimnazjów, które nie zostały do tej pory objęte programem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Obraz

Z uwagi na fakt, że program "Internet w Szkołach" jest finansowany wyłącznie ze środków pozabudżetowych liczba pracowni komputerowych przyznawanych w danym roku jest zależna od hojności darczyńców. Powoduje to, że przy ostatecznym wyborze szkoły stosowane są ostre kryteria. Jednym z najważniejszych jest sytuacja ekonomiczna danego regionu. Z nadesłanych zgłoszeń przeprowadzany jest więc "konkurs ofert".

Ponadto przy wyborze placówek oświatowych powinno się brać pod uwagę następujące kryteria:

  1. Szkoła powinna znajdować się w obiekcie z docelową lokalizacją.
  1. Szkoła powinna zatrudniać nauczyciela do nauczania przedmiotu informatyka. Jeśli w szkole nie ma takiego nauczyciela, to warunkiem otrzymania pracowni jest, by przynajmniej jeden nauczyciel podjął studia informatyczne przed instalacją sprzętu.
  1. Opracowanie planu wykorzystania pracowni w procesie nauczania.
  1. Liczba uczniów.
  1. Stan komputeryzacji placówki.

Andrzej Maciejewski - WP

Zobacz także:
Strona Prezydenta RP
Strona Komputer Expo 2002

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)